Гимназије - специјализована ИТ одељења - сигурни посао и зарада
Развој ИТ сектора један је од приоритета Владе Републике Србије.
Према подацима Народне банке Србије ИКТ сектор један је од најперспективнијих са годишњим растом извоза од 20 одсто у последњој деценији, а извоз ИКТ услуга у нашој земљи у прошлој години премашио је милијарду евра. Србији у овом тренутку недостаје око 15. 000 ИТ стручњака.
Број специјализованих ИТ одељења је повећан у току прошле школске године скоро пет пута, на 44 одељења у 36 гимназија широм Србије. Овај раст броја одељења је омогућио да више од 800 ученика похађа наставу у специјализованим ИТ одељењима и тиме повећа компетенције из рачунарства и информатике.
Одељења ученика са посебним способностима за рачунарство и информатику један су од начина на који образовни систем настоји да одговори на потребе тржишта рада. Специјалистичким образовањем средњошколаца који имају изражене дигиталне компетенције повећава се квалитет студената ИТ смерова различитих факултета.
Дигитална писменост, познавање програмирања и база података које ће ученици стећи у гимназијском ИТ одељењу биће важне за њихов даљи развој. Осим проходности на факултете који школују ИТ стручњаке, матуранти тих одељења могу да наставе студије и у другим областима и тако пробију пут ка дигитализацији у пољопривреди, здравству и енергетици.
Захваљујући компетенцијама, ови ученици могу одмах по завршетку гимназије да постану део иновативних стартап компанија. Ученици који су завршили гимназијска ИТ одељења своје знање, вештине и ставове су већ успешно исказивали на конкурсима које су расписивале телекомуникационе компаније. Нарочито су велике успехе показали у веб-дизајнирању и креирању апликација за мобилне телефоне.
- Ученици ће овладати свим основним, али и неким напреднијим концептима програмирања, упознаће се са различитим приступима решавању проблема програмирањем. Разумеће рачунарске мреже, мрежне слојеве и протоколе и знати шта је потребно да рачунарске мреже буду безбедне. Ово представља функционализацију знања - рекла је Биљана Марић, саветница министра Шарчевића за дигитализацију у просвети.
Похађајући овај образовни програм ученици ће унапредити стратегије и технике самосталног учења користећи могућности рачунара и изградиће спремност за праћење нових решења у области информатичке технологије.
- У школској 2018/2019 години имали смо 36 одељења ученика са посебним способностима за рачунарство и информатику. За школску 2019/20020 годину планирано је око 50 оваквих одељења широм Републике Србије. Коначан списак гимназија у којима ће бити формирана одељења ученика са посебним способностима за рачунарство и информатику (ИТ одељења), ће бити објављен у Конкурсу за упис ученика у први разред срдње школе у Републици Србији за школску 2019/2020 годину - истакла је Марићева.
Генерални директор Иницијативе „Дигитална Србија“ Небојша Ђурђевић каже да наше чланице, компаније из ИТ, банкарског, медијског, фармацеутског и сектора телекомуникација подржавају ИТ одељења управо зато што у већој мери упућују ученике на информационе технологије.
- Без обзира чиме ће се бавити, ово су знања која ће им помоћи да сутра лакше пронађу посао, боље користе дигиталне технологије и помогну развој иновација у нашој земљи. У овој школској години запослени у компанијама чланицама Иницијативе „Дигитална Србија“ обилазе сва ИТ одељења у Србији, како бисмо се срели са сваким учеником и показали му практичну примену ИТ знања која стиче у школи. До сада смо били у Суботици, Смедереву, Крагујевцу и још 20 других градова и оно што смо приметили је да су, када говоримо о ИТ одељењима, наставници можда и најважнија карика – зато ћемо их у наредном периоду подржати у њиховом професионалном развоју - каже Ђурђевић и додаје:
- Ми ћемо се и убудуће трудити да ученицима ИТ одељења приближимо стваран свет који их чека након што заврше школовање – следеће школске године сви ученици у ИТ одељењима ће бити у прилици да посете ИТ компаније које окупљамо и виде како изгледа радити у овом сектору и стварати видео игре, апликације, учествовати у различитим пројектима који уз помоћ технологије мењају свет.
За упис у одељење које остварује наставни план и програм за гимназију за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику кандидат полаже пријемни испит на коме решава тест из математике.
На пријемном испиту задаци ће бити средњег и напредног нивоа, а за припрему се могу користити збирке задатака за припрему завршног испита.
- Пријемни испит се полаже 02. јуна 2019.године.
- Ученици се пријављују у било којој гимназији или средњој школи.
- Рок за пријављивање је од 13-17. маја 2019. године од 9.00-14.00 часова.
- Школа број пријављених ученика доставља 17. маја до 15.00 на адресу srednje@mpn.gov.rs