ЕВО КАКО ИЗГЛЕДА ДЕЖУРСТВО ЈЕДНЕ СЕСТРЕ ЗА НАЈЛУЂУ НОЋ: Празнике ретко када проводи кући, а на једно увек УПОЗОРАВА
Мирослава Мира Милошевић, главна сестра највеће куће здравства у Србији - Универзитетског клиничког центра Србије својим колегама жели да сутра вече имају што мање пријема и реанимација
Оне су свакодневни хероји наше земље. Због позива који су одабрале, многе ни сутра вече, у новогодишњој ноћи неће бити са својим породицама. Терет који носе медицинске сестре, оне воле. Одговорност коју имају велика је за сваку, а поготово за оне које су на врху - главне, као што је Мирослава Мира Милошевић, главна сестра највеће куће здравства у Србији - Универзитетског клиничког центра Србије (УКЦС).
ШТА РАДИ ЗА ВРЕМЕ ПРАЗНИКА? Када ћете моћи у продавницу, а када у пошту
ДАНАС ЈЕ СВЕТИ ПРОРОК ДАНИЛО: Један стари српски обичај који се испоштује ДОНОСИ СРЕЋУ И ЗДРАВЉЕ ДЕЦИ (ВИДЕО)
Мушкарац пронађен у својој кући код Прокупља са ТЕШКИМ ПРОМРЗЛИНАМА: Лекари му се боре за живот
Због специфицности посла који обавља, и врло често непредвидивих ситуација, на штету породице и она је многе Нове године и празнике, уместо са својима код куће, провела на радном месту.
- Не би се то могло рећи ни дочекала Нову годину са колегама и колегеницама, већ сам их радно са њима провела на послу - каже Мира Милошевић на почетку разговора за Telegraf.rs.
Сестра Мира дуго ради у Универзитетском клиничком центру Србије. Гледајући њену биографију, ишла је степеник по степеник, сигурним корацима. Дуго је радила као сестра на одељењу у Служба Ургентне кардиологије у сменском раду. 2012. године је постала главна сестра Посткоронарне Јединице 2, затим главна сестра Клинике за Ургентну интерну медицину а 1. фебруара 2023. године именована је за главну сестру УКЦС.
- Именовањем за главну сестру, моје обавезе, овлашћења, али и одговорност су у сваком погледу знатно повећане. У суштини, одговорна сам за све службе на нивоу УКЦ Србије - прича нам сестра Мира.
Зар овако леп и млад да изгубим главу на дочеку Нове године?
Без обзира на све обавезе, па и чињеницу да сигурно све празнике неће бити са породицом, сестри Мири, ништа не представља терет. Па и сам дочек Нове године, за који би ми, са стране, рекли да постројенима у овој ноћи не да ни секунд одмора.
Буде, међутим, ту и прича за памћење.
- Можда то вама тако делује … - каже на питање колико је тешко радити у ноћи дочека:
- Иако сам стицајем околности радила у ноћи дочека, то никада нисам доживљавала као терет. Наравно, било ми је жао што нисам са породицом, али у исто време, било ми је задовољство што смо моје колеге и колегенице и ја, баш у тој ноћи спасли и спасавали животе наших суграђана. Свака новогодишња ноћ је непредвидива и посебна. Али, заувек ће ми остати у памћењу један случај, кад нам је релативно млад човек, који је из сале за катетеризацију срца, после уградње стентова довезен на одељење. После стабилизације се захвалио свима што му је спасен живот реченицом: "Зар овако леп и млад да изгубим главу на дочеку Нове године?" После је отпуштен кући уз препоруку за терапију. Човек и данас долази код нас на контроле, и даље је духовит и леп, али није тако млад. Па, да ли има већег задовољства него спасити живот једном, тада релативно младом човеку? - закључује наша саговорница.
Храна, алкохол, туче...
Поред лежећих пацијената, који су у највећој кући здравства дуже или краће на лечењу, као по неком неписаном правилу, у самој новогодишњој ноћи долазе и довозе се пацијенти у тешком стању.
- Неки из објективних разлога, а неки због претераног конзумирања алкохола, хране а, нажалост, и физичких обрачуна… Све и свакакве ситуације се доживљавају током ноћи дочека. Највише бих волела да, ако Бог да, ову Нову годину моје колеге напокон проведу без много пријема и реанимација. Зато бих свим грађанима поручила да буду умерени у свему, а посебно у јелу и пићу, а хроничним болесницима да, без обзира на то што је новогодишња ноћ, попију своју редовно прописану терапију. То је најбоља гаранција за њихов леп провод а за наше мирније дежурство - поручује сестра Мира Милошевић и открива да ли више посла имају 31. децембра или 1. јануара:
- Из досадашњег искуства могло се закључити да све оно што се лоше дешава и ради 31. децембра, дође на наплату 1. јануара. Све је то, могло би се рећи, последица мало слободнијег и неодговорнијег односа према здрављу.
Новогодишња ноћ, коју ће главна сестра УКЦС памтити, као и све њене колеге, јесте она у доба када нам је ковид 19 однео највише живота. Колико је било захтевно организоваи ту ноћ, напомиње да је тешко одговорити у једној реченици, али да су из те ноћи извукли највећу награду и задовољство.
- Ситуација везана за ковид 19, о ком смо сви на почетку мало знали, захтевала је свакодневно прилагођавање и свакодневне промене организације у зависности од броја и здравственог стања пацијената. На сву срећу, све смо тимски радили. Нисмо водили рачуна ни о радном времену, ни о функцијама - ко коју обавља. Са ове дистанце, дивим се свим мојим колегама и колегиницама како су успели у тим ванредним околностима да организују и издрже сав посао. А, он је је из дана у дан био све већи. Сада, у неформалним разговорима, када о томе причамо, долазимо до закључка да смо у тој новогодишњој ноћи многе животе спасли. И, то нам је највећа награда и задовољство - истиче Мирослава Милошевић.
Мира је, најпре, мајка и супруга. За посао који обавља, каже да на срећу, има потпуно разумевање и подршку породице да истраје и на послу, а да породица, условно речено, што мање трпи.
- Наравно, није лако једној породичној жени да ускладити толико одговоран посао, обавезе и одговорност функције коју обављам, и са друге стране обавезе које као супруга и мајка приватно имам - искрена је главна сестра УКЦ Србије Мира, која је врло често принуђена да део пословних обавеза обавља и код куће
Србија Данас/Телеграф