ГЛАВНИ АДУТ У БОРБИ ПРОТИВ НОВИХ СОЈЕВА КОРОНЕ: Кључ победе лежи у њима!
Т-ћелије или Т-лимфоцити "памте" раније инфекције и убијају патогене кад их поново препознају
Т-ћелије се у последње време помињу као главни адут у борби против нових сојева корона вируса, али не можете да их тестирате. Имунолог каже и да није потребно.
ОРЛ специјалиста саветује: Ово је најбољи начин да ПОБЕДИТЕ КАШАЉ!
ДА ЛИ СУ ДЕЦА У ОВОМ ТАЛАСУ УГРОЖЕНА? Др Вукомановић открио колико британски сој утиче на тешку слику код малишана
СРБИЈА НЕ СИЛАЗИ СА ТРОНА: Наша земља и даље при самом врху по броју вакцинација, прво место у региону
Т-ћелије или Т-лимфоцити "памте" раније инфекције и убијају патогене кад их поново препознају, па имају велики утицај на то колико дуго људи остају имуни на одређену заразу. И док је значај антитела у борби против вируса од почетка упитан, недавно истраживање показује да би кључну улогу могле да имају Т-ћелије против нових сојева вируса.
И сигурно има оних који ће сад помислити да уместо теста на антитела више смисла има радити тест Т-ћелија на ковид, али мораћемо да их разочарамо.
- Још то не радимо, тек крећемо, али у оквиру студија, не да би људи масовно проверавали имунитет - каже др Душан Попадић, имунолог. Додаје и да, чак и кад би се радио у нашим лабораторијама, такав тест је "језиво скуп".
- Рецимо, 300 евра по човеку и по дану. Ако би неко хтео да испрати, прво би требало да се тестира три недеље након ревакцинације, па онда после шест месеци, па после годину дана. Сулудо је да то било ко ради о свом трошку. Непотребно је људи да раде и тестове на антитела, иако за 2.000 динара могу да их приуште. Треба да се вакцинишу и да верују вакцини. Не знам зашто би мислили да су у 0,1 одсто оних који нису развили антитела. Једноставно, треба да се вакцинишу што пре и да се понашају како треба - подвлачи Попадић.
И на сајту Бео-лаба наведено је да се тестови Т-ћелија на ковид 19 раде само у научне сврхе, али да би у неком моменту могли да се нађу у комерцијалној употреби. Како је истакнуто, циљ је развити тест "који би могла да изводи било која лабораторија са једном бочицом крви, са резултатима у року од 24 сата… Тренутно је само неколико лабораторија у свету опремљено за тестирање Т ћелија, а то је "напоран" сложен процес са пуно сложених машина".
Код нас, управо Попадић се упустио у тестирање Т-ћелија и то - на себи.
- Кренуо сам прошле недеље да себи радим, сутра би требало да добијем резултате. Ја сам први код нас који то проверава, још нико из лабораторије није укључен - открива нам имунолог.
Иначе, тест Т-лимфоцита (ЦД4) ради се у домаћим лабораторијама, на пример, код праћења одговора имунског система на терапију код болесника са ХИВ инфекцијом, што у Белмедицу кошта 4.400 динара, а у Биомедица - заводу за лабораторијску дијагностику 3.800 динара. Међутим, то није тест који ће показати да ли су Т-ћелије "запамтиле" ковид и обезбеђују одговор имуног система на тај вирус, тако да стручњаци напомињу да не трошите паре без разлога