"ГОЈАЗНОСТ ЈЕ ДОНОСИЛА ОЗБИЉНЕ ОБОСТРАНЕ УПАЛЕ ПЛУЋА" Др Остојић објаснила какве су препоруке за децу
Навела је да деца која су имала рендгенски потврђене пнеумоније имају препоруку да се не баве активно спортом три до шест месеци.
Руководилац Дечје клинике КБЦ "Др Драгиша Мишовић" др Оливера Остојић, каже да се у тој здравственој установи тренутно лечи шесторо деце. Навела је да је 10 до 15 малишана имало продужени ковид и да је код њих примећена гојазност која им је доносила озбиљне обостране упале плућа.
ПОХВАЛЕ СТИЖУ СА СВИХ СТРАНА! Француска одушевљена Србијом: Мала држава на Балкану шампион у рату за вакцине
"БИО САМ УБЕЂЕН ДА ТО СВИ ЗНАЈУ" Др Шеклер упозорава на заблуде о вакцинацији
НАЈМЛАЂИ ПАЦИЈЕНТ У АРЕНИ ИМА САМО 20 ГОДИНА: Фрапантне бројке! На лечењу ЦЕЛЕ ПОРОДИЦЕ
Докторка Оливера Остојић је навела да се свакодневно смањује број пацијената у свим здравственим установама, па и у Дечјој клиници КБЦ "Др Драгиша Мишовић".
- Тренутно имамо шест малишана са пратиоцима које лечимо. Једно дете има нешто тежу клиничку слику са упалом плућа, а остала деца су доста добро са неким општим симптомима - температуром, која се полако лече. Сви су ковид позитивни, али њихова клиничка слика ће захтевати још дан, два хоспиталног лечења и после тога иду кући на опоравак - рекла је Остојићева.
Истакла је да од средине марта раде као дечја ковид болница и да су имали више пикова.
- Најтеже је било у марту, априлу и мају када нисмо знали са чиме се уопште сусрећемо. Тада смо имали препоруку и хоспитализовали децу која су ковид позитивна, а нису била са тежим симптомима - рекла је докторка.
Јул и други талас су донели озбиљније клиничке слике са упалом плућа, а Остојићева каже да је 30 до 40 одсто пацијената имало обостране пнеумоније.
- Тада је било 44 деце са скоро исто толико пратилаца који су такође били ковид позитивни и имали симптоме - мајке, очеви. Тако да смо ми од марта једна породична болница где лечимо и децу и родитеље зависно ко је од њих болестан - нагласила је Остојићева.
Навела је да ништа мање пацијената није било ни сада, у последњем таласу, када је више од половине деце имало нешто озбиљнију клиничку слику.
- Од почетка епидемије до сада смо имали нешто преко 700 хоспитализованих пацијената и преко 1.500 амбулантних прегледа - додала је Остојићева.
Објаснила је да су једно време збрињавали децу из целе Србије, а да су им се касније придружили и Клинички центар Нови Сад и Ниш са својим педијатријским клиникама. Навела је да је око 1 до 1,5 одсто малишана имало продужени ковид, тј. мултисистемски инфламаторни синдром, дакле десеторо до петнаесторо деце.
- Њихова заједничка карактеристика је да су то одрасла деца, од 15 година и старија, и оно што смо приметили да су то гојазна деца. Гојазност је била нешто што је доносило озбиљне обостране упале плућа са скоровима на скенеру грудног коша који су били високи и који су прилазили ковид пнеумонији одраслих пацијената са тешким пнеумонијама - објаснила је Остојићева.
Нагласила је да су та деца добро реаговала на терапију и да су после седам до десет дана лечења опорављени отишли својим кућама, и да сада немају неких последица.
- И код најтежих пацијената код којих је могло да буде неких компликација, нема их - рекла је Остојићева.
Навела је да деца која су имала рендгенски потврђене пнеумоније имају препоруку да се не баве активно спортом три до шест месеци, док малишани који су имали благе симтпоме немају никаве посебне препоруке.