Голија дом за најређе сове у Србији, ево шта угрожава њихов опстанак
Истраживачка експедиција Друштва за заштиту и проучавање птица Србије тренутно борави и прикупља податке у Парку природе "Голија".
Бисер природе какав је Голија, дом је за бројне угрожене врсте биљног и животињског света, али за две врсте сова ова планина је једно од последњих уточишта. Наиме, ради се гаћастој кукумавци и малој сови, најређим совама које настањују Србију и које су се због своје угрожености нашле у самом врху Црвене књиге птица Србије.
Гаћаста кукумвака и мала сова деле исто станиште а то су старе и очуване четинарске шуме којима је Голија богата. Да су орнитолози који сачињавају експедицију имали среће говори и податак да су забележили две мале сове а осам гаћастих кукумавки су успели да ухвате и обележе метални прстеновима.
"У нашој вароши има више лисица него људи": ОВДЕ дивље животиње долазе и до кућног прага!
ДЕЈАН УЛОВИО ДУНАВСКО ЧУДОВИШТЕ: "Брка" од ШЕЗДЕСЕТ КИЛА се предао после ЖЕСТОКЕ БОРБЕ (ФОТО)
Измамило их лепо време: Шкорпије "окупирале" Калемегдан
- Радује нас чињеница да чим је започета експедиција, која има за циљ картирање птица на Голији, успели смо да забележимо гаћасту кукумавку и малу сову која је овом приликом други пут забележена. Први налаз мале сове у парку природе је с пролећа ове година, када су је забележили чланови Краљевског академског природњачког друштва "Балкан". Оно што можемо да закључимо, пространство шуме и њена очуваност су разлог зашто је примера ради 8 одсто националне популације гаћасте кукумавке управо овде забележено - каже Никола Станојевић из поменутог Друштва који координира пројектом "Грађани и цивилно друштво за одрживи развој Голије".
На питање шта прети опстанку ове две врсте сова на Голији Станојевић појашњава: - У питању је низ пројеката чији је циљ изградња великог планинског одмаралишта, у првом реду за зимске спортове попут алпског скијања, који ће имати изразито негативан утицај на природне вредности подручја. Планина Голија поред статуса заштите у категорији парка природе, део је еколошке мреже Србије, значајно је подручје за птице, биљке, лептире и једно је од два подручја које у Србији има статус УНЕСЦО резерват из програма - Човек и биосфера.
Да би се обезбедила сигурна будућност угроженим врстама попут гаћасте кукумавке и мале сове треба се окренути ка одрживим облицима туризма. Шансу за опстанак и развој села на Голији треба тражити у екотуризму и производњи високовредне хране, наглашава се у саопштењу Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
Због радова на Ибарској магистрали, линије "Ласте" иду измењеном трасом
Мучена је, а онда РАСТРГНУТА КОЊИМА! Овако изгледају мошти српске мученице Босиљке КОЈА БДИ НАД КОСОВОМ (ФОТО)
Срби чувају дугу традицију: ЕВО ОДАКЛЕ ДАТИРАЈУ НАЈСТАРИЈА ПРЕЗИМЕНА!
НИКАД ВАМ НЕ БИ ПАЛО НА ПАМЕТ: Рутер троши више струје него фрижидер