ГРАЂАНИ СРБИЈЕ НЕИНФОРМИСАНИ О КОРОНА ВИРУСУ: Ево шта каже најновије истраживање, кључна улога медија
За информисање старијих грађана кључна је улога телевизија, док се млади више информишу преко интернета и друштвених мрежа, напоменуо је Курчубић.
Око 70 одсто грађана Србије спремно је да поштује препоруке власти у борби са заразом, показало је истраживање рађено у суботу, само два дана уочи увођења ванредног стања. Декларативно, грађани исказују спремност да слушају препоруке, али истраживање је рађено пре почетка њихове примене, сигуран сам да би данас дало другачије резултате, каже за "Радио Београд" Предраг Курчубић из агенције "Ипсос", која је спровела истраживање. Истиче да је суштина у томе да се ситуација и мере које се примењује мењају веома брзо, што мења перцепцију страха и потенцијалне опасности.
МИСЛИО ДА ВАНРЕДНО СТАЊЕ ЗА ЊЕГА НЕ ВАЖИ: Ухапшен јер је служио госте после 20 сати
ВОЈСКА СРБИЈЕ ПРЕУЗИМА КОНТРОЛУ ГРАНИЦА, ПРИХВАТНИХ ЦЕНТАРА И БОЛНИЦА: "Спремни смо за извршење свих задатака" (ВИДЕО)
Ево како српски сељаци проводе дане у изолацији: Ово је њихов карантин под отвореним небом (ВИДЕО)
Предраг Курчубић наводи да је пример Италије, где је испитивање спроведено непосредно уочи ескалација заразе, показало да је у италијанској јавности постојала "једна доза лагодности".
- Чак 40 одсто популације је очекивало да ширење заразе буде ускоро стављено под контролу, 60 одсто је рекло да медији преувеличавају опасност од ширења вируса, док је 70 одсто изјавило да је коронавирус тек нешто опаснији од грипа - навео је Курчубић.
Додао је да подаци прикупљени у Италији пре неколико дана, пошто је дошло до ескалације заразе и општег карантина, показују да су се сви индикатори променили.
Курчубић истиче и да се у истраживањима широм света, па и у Србији, показало да већина грађана сматра да је добро обавештена, што демантују одговори на конкретна питања.
- На питање шта би урадили у случају да неко њима близак или они сами осете неке симтоме заразе, 20 одсто њих је рекло да би отишли у Дом здравља, што је апсолутно супротно свим препорукама - нагласио је Курчубић.
Улога медија у оваквим ситуацијама је кључна и не постоји "довољна информисаност друштва", сматра овај истраживач агенције "Ипсос".
- Информисање мора да буде континуирано и да се шаљу веома кратке и јасне поруке са упутствима о понашању грађана - нагласио је Курчубић.
За информисање старијих грађана кључна је улога телевизија, док се млади више информишу преко интернета и друштвених мрежа, напоменуо је Курчубић.
- Подаци из анкета спроведених широм света показују да, ослањајући се на друштвене мреже, млади олако схватају претњу по национално здравље, а нарочито чињеницу да, иако зараза код њих углавном не изазива теже последице, они могу да буду преносиоци вируса - наводи Курчубић.
Најавио је да ће агенција "Ипсос" настојати да у току ванредног стања што чешће спроводи истраживања и да понављањем истих кључних питања прати утицај промене ситуације на мењање доминантих ставова у јавном мњењу Србије.
УВЕДЕН СОС ТЕЛЕФОН ЗА ЂАКЕ И РОДИТЕЉЕ: Психосоцијална подршка српским ученицима због корона вируса
Овако изгледа живот у најугроженијем граду у Србији: Огласиле се локалне власти и откриле
Увесељава људе ових дана и чува породицу: Миланче (18) свира на улици са маском и рукавицама (ВИДЕО)
ВЛАДА САОПШТИЛА МЕСТА КАРАНТИНА: Ево где ће све бити смештени људи који у Србију улазе из жаришта корона вируса
Стигло званично објашњење: Из ових разлога се УВОДИ ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС у Србији