Грађани ЗАБРИНУТИ! Предајници, базне станице и WiFi уређаји ЗРАЧЕ! Први пут измерено: Да ли смо УГРОЖЕНИ?!
Измерене вредности електромагнетског поља у зонама повећане осетљивости у којима борави велики број људи у дужем периоду
Грађани су често забринути због утицаја електромагнетског зрачења од више извора, попут радио и телевизијских предајника, базних станица, WiFi и других уређаја, на њихово здравље, али РАТЕЛ тврди да за то нема основа.
НЕОЧЕКИВАНО ВРЕМЕ за ово доба године: ИДЕАЛАН дан за уживање
Како су показали први резултати мерења у оквиру пројекта који је РАТЕЛ почео прошле године, а који предвиђа постављање сензора за мерење јачине електромагнетског поља у тим зонама, просечне измерене вредности електромагнетског поља у зонама повећане осетљивости у којима борави велики број људи у дужем периоду, посебно у обдаништима, школама, факултетима и болницама, 10 пута су мање у односу на прописане границе.
У Србији је тренутно 17 таквих сензора, и то 10 у Београду, четири у Новом Саду и три у Нишу.
У Београду су сензори постављени у Шестој београдској гимназији, студентским домовима "Жарко Мариновић", "4. април", "Карабурма", "Краљ Александар Први" и "Вера Благојевић", основним школама "Дринка Павловић" и "Лазар Саватић", Земун стадион и у седишту РАТЕЛ-а.
НА СВУ ТУГУ И БОЛ, ЈОШ И СВИРАЧИ! Уз ОВЕ ПЕСМЕ Срби се најчешће САХРАЊУЈУ!
Резултате мерења могу да прате и грађани на порталу emf.ratel.rs , а у РАТЕЛ-у наводе да је план да у наредне три године буде постављено стотину сензора, и то у више од 30 општина у Србији.
Координаторика Групе за контролу квалитета услуга Маја Митић рекла је за Танјуг да су први резултати мерења у оквиру пројекта РАТЕЛ-а показали да су све измерене вредности у прописаним границима, дефинисаним Правилником о границама излагања нејонизујућим зрачењима.
- Веома је важно нагласити да су те границе за зоне повећане осетљивости значајно строже него у већини земаља ЕУ. Када се узму у обзир сви сензори који мере на територији Србије може се уочити да је просечна измерена вредност 10 пута мања у односу на прописане граничне вредности - рекла је Митићева.
Како је објаснила, сензори мере кумулативни ниво електромагнетског поља које ствара више извора на одређеним локацијама.
Смрдибуба вам је ушла у кућу? Ово је списак ствари које никако не смете да учините!
Таква мерења су, наводи, важна за РАТЕЛ, првенствено јер је једна од улога те агенције да поспешује развој телекомуникација у Србији и омогући операторима да шире своје мреже и постављају све већи број базних станица и предајника како би крајњим корисницима могли да пруже задовољавајући квалитет услуге.
- Грађани су у принципу забринути, веома често они ометају, односно успоравају операторе да шире мрежу, тако да је значајно да кроз овај пројекат видимо који су реални нивои поља, да грађани немају основа за забринутост и, наравно, да омогућимо даљи развој комуникационих мрежа у Србији - каже Маја Митић.
Наглашава да се РАТЕЛ бави искључиво континуалним праћењем нивоа електромагнетског поља и нема надлежност да врши мерења по позиву грађана.