ГРЧКА СЛАВИ БОЖИЋ ПО КАЛЕНДАРУ ЈЕДНОГ СРБИНА! Зашто смо игнорисали рачунање времена нашег ВЕЛИКОГ научника?
Божић у целом хришћанском свету “пада” на исти датум – 25. децембар!
Сваке године негде у ово празнично доба поведе се прича о "погрешном" и "правом" календару. У тој дебати обавезно се и помене Грчка која, иако православна земља, Божић не слави 7. јануара већ 25. децембар. Многи Срби ни не знају зашто!
Овако херој Зоран слави Божић под Буковиком! Некада без дома и хлеба, а сад са ТРУБАЧИМА И НОВОМ КУЋОМ! (ФОТО)
Баја Мали Книнџа описао како је настала чувена песма "Божић је": Мирисе детињства ништа не може да замени!
"Будимо се пре првих петлова": Даница из Чачка открила шта је најважније кад се меси божићна честица
Божић у целом хришћанском свету "пада" на исти датум – 25. децембар! Проблем је настао у коришћењу различитих календара због кога се он не слави истог дана!
Јулијански, старији календар увео је Јулије Цезар 46. године пре нове ере. Српска православна црква, заједно са још неким хришћанским заједницама, још увек користи овај календар, а по њему је 25. децембар заправо 7. јануар.
Ова разлика настала је 1582. године када је, у време папе Гргура XIII, због непрецизности јулијанског календара, извршена календарска реформа. Већина празника које обележавају обе цркве данас се због тога празнују у размаку од 13 дана један од другог.
Грегоријански "нови" календар одмах су прихватиле Италија, Пољска, Португал и Шпанија, а убрзо и остале католичке земље. Протестантске земље прешле су на грегоријански календар много касније, а неке православне заједнице су то учиниле тек у 20. веку.
Међутим, међу онима који Божић славе 25. налази се и Грчка, иако је реч о православној држави. Већина Срба мисли да је то зато што је ова земља прихватила "западњачки" календар, али то заправо није истина!
Грчка, као и румунска и бугарска православна црква од 1924. године време рачунају по "ревидираном" јулијанском календару урађеном по предлогу југословенског научника Милутина Миланковића познатијем као "Миланковићевом календару".
Он се сматра најсавршенијим до сада направљеним календаром и тренутно се поклапа са Григоријанским, али ће кроз неколико стотина година доћи до разлике и Григоријански ће морати да се мења.
Миланковићев календар је настао 1923, а иако је прихваћен на Свеправославном конгресу 30. маја исте године у Цариграду, у Србији у пракси никада није заживео. Са Грчком то није био случај и већ скоро век се користи.