КОРОНА ВИРУС И МЕРЕ НА ОМИЉЕНИМ ЛЕТОВАЛИШТИМА: Шта се где сме, а шта се не сме - све забране на једном месту
Правила која ће посетиоце сачекати на одредишту варирају од земље до земље.
Иако је већина туристичких земаља ублажила антипандемијске мере у сусрет летњој сезони, одређена ограничења остала су на снази.
ДА ЛИ ВАКЦИНЕ ДЕЛУЈУ ПРОТИВ СВИХ СОЈЕВА КОРОНЕ? Епидемиолог др Весна Миољевић одговорила на најважније питање
ЕПИЛОГ ПОСЛЕ ДРАМЕ У БЛАЦУ: Директорки која је на силу одвајала децу од баке забрањен рад шест месеци
СЕЗОНА ЈЕ ГОДИШЊИХ ОДМОРА, ГУЖВЕ СУ НОРМАЛНЕ: Стручњаци саветују како да безбедно стигнете до дестинације по ТРОПСКОМ ДАНУ
Једино заједничко најпопуларнијим дестинацијама српских туриста је да је до њих из наше земље релативно лако доћи. Правила која ће посетиоце сачекати на одредишту варирају од земље до земље.
Грчка
Иако Грчка у последње време бележи четвороцифрене бројеве заражених сваког дана, туриста је све више, а из владе поручују да новог локдауна и затварања граница неће бити.
Маске су потребне у затвореним јавним објектима и у јавном превозу. Ношење маски на отвореном није обавезно од недавно, али је могуће да ће та мере бити враћена уколико се епидемиолошка ситуација додатно погорша. Од првог јула је дозвољено окупљање 300 особа, уместо досадашњих 100.
Ресторани, кафићи и барови су отворени, али могу служити само госте који седе на отвореном, са до 10 гостију по столу. Они који чекају сто морају да носе маске.
Групе до 20 посетилаца могу да уђу у археолошка налазишта, а групе до осам могу да посете музеје и затворене споменике. У оба случаја обавезне су маске и дистанцирање. Посетиоци догађаја на на отвореним просторима морају да носе маске. Плаже су отворене, али потребно је дистанцирање. Један сунцобран могу да користе две особе, а породице су изузете од овог правила.
У Грчку грађани Србије могу да уђу ако су примили другу дозу било које вакцине пре најмање 14 дана. Као доказ о прележаној инфекцији прилаже се позитиван тест урађен најраније пре месец дана и најкасније пре шест месеци. Улази се и са негативним ПЦР тестом не старијим од 72 сата или антигенским не старијим од 48 сати.
Туристи који иду у Грчку, дан пре поласка морају онлајн да попуне ПЛФ formular (Passenger Лоцатор Форм).
Хрватска
У Хрватској су од 1. јула ступила на снагу блаже мере, а односе се пре свега на особе са ковид сертификатима. Особе које су вакцинисане, које су прележале ковид-19 или су негативно тестиране могу да учествују на догађањима без или уз смањен обим придржавања посебних епидемиолошких мера.
Јавни догађаји, окупљања и свечаности свих врста могу трајати најдуже до поноћи, осим ако се ради о јавном догађању или окупљању на којем учествују само особе са ЕУ дигиталном ковид потврдом. Продаја алкохола забрањена је после поноћи.
У Хрватској је обавезно ношење маске у свим затвореним просторима, као и на отвореном уколико није могуће држати физичку дистанцу. Ублажавање мера није се односило на кафиће, који и даље могу да раде до поноћи и послужују само госте који седе. Ресторани могу да раде и унутра и споља.
Строже мере се уведене су ове недеље на делу приморја, тачније у Приморско-горанској жупанији. Од 12. до 31. јула забрањена су одржавања свих јавних окупљања са више од 20 особа. Изузетак су окупљања учесника са ковид потврдама.
У Хрватску могу да уђу држављани Србије који су пре макар 14 дана прилили другу дозу било које вакцине, имају позитиван тест не старији од шест месеци као доказ о прележаној инфекцији или негативан ПЦР тест не старији од 72 сата, односно антигенски не старији од 48 сати.
Црна Гора
Црна Гора је средином јуна ублажила мере, па тренутно на снази није никаква забрана кретања. Укинуто је временско ограничење рада угоститељских објеката, ресторана, кафана, кафетерија, хотелских ресторана и сличних објеката.
На снази су остале мере забране извођења музичког програма уз учешће певача и музичара, осим на тераси или башти од 20 до 23 сата и уз строго поштовање аката који прописују ограничења за буку.
Новим мерама повећан је са 50 на 100 дозвољени број посетилаца јавних догађаја. Продавнице прехрамбрене робе раде као и иначе, а остале само до 22 сата. Обавеза ношења маски на отвореном укинута је у Црној Гори још крајем маја.
Држављани Србије у Црну Гору могу да уђу без ограничења.
Турска
У Турској су од 1. јула укинута скоро сва ограничења уведена због епидемије корона вируса, укључујући забрану масовних скупова и полицијски час. Број гостију у ресторанима и на венчањима више није ограничен, али и даље морају да се придржавају мера дистанце.
Отворене су све продавнице и услужне делатности, осим барова са наргилама. Концерти и фестивали могу да се оџавају и напољу и унутра, али је музика дозвољена само до поноћи, иако је укинут полицијски час.
Ношење заштитне маске у Турској је обавезно, а казна може бити и до 100 евра за кршење ове мере. Ипак, то више важи за локално становништво, док странце полиција или ковид-редари најчешће само опомену. Маску, међутим, нико не носи на плажи.
За улазак у Турску потребно је да будете ревакцинисани било којом вакцином најмање две недеље, да имате потврду о прележаној инфекцији не старију од 180 дана, негативан ПЦР тест не старији од 72 сата или антигенски не старији од 48 сати.
У року од 72 сата пре доласка у Турску неопходно је да се електронски региструјете на сајту Министарства здравља.
Албанија
У Албанији од 1. јуна није више обавезно ношење маски напољу, али је обавезно у затвореном и на местима где није могуће држати социјалну дистанцу.
Од 15. јуна је дозвољено окупљање до 15 уместо до десет особа, а од 1. јула је полицијски час скраћен, па је сада од поноћи до шест ујуту. Барови, ресторани, објекти брзе хране раде до 23 сата.
Држављани Србије могу ући у Албанију без посебних услова, није потребан чак ни ПЦР тест.
Египат
У Египту су маске обавезне у свим затвореним јавним просторима, јавном превозу и таксијима. Кршање ове мере се плаћа. Такође постоје стриктна ограничења јавних окупљања, а хотели, ресторани и кафићи су смањили капацитете за примање гостију и увели посебне санитарне мере.
У Египат је из Србије могуће ући са било којом вакцином ако је прошло најмање две недеље од друге дозе или са негативним ПЦР тестом не старијим од 72 сата.