ГРЧКА УВЕЛА МЕРЕ ЗБОГ КОРОНЕ: Шта ако по повратку с летовања сумњате да сте заражени
Тренутно се у здравственим установама у Србији за тестирање на ковид користи антигенски тест, а тестирају се особе које су имунокомпромитоване, односно болују од малигнитета.
Током сезоне летњих одмора велики број грађана из Србије упутио се на омиљену летњу дестинацију - Грчку, а све је изненадила вест да се у овој медитеранској земљи бележи пораст броја инфекција корона вирусом.
Три недеље су биле довољне да се инфекције корона вирусом у Грчкој повећају за 44 одсто након чега су званичници издали упозорење због ширења новог соја ковида под називом „ФЛиРТ“. Поједине болнице су осим обавезног ношења маски увеле су и обавезно тестирање посетилаца.
Да ли је нови сој у стигао у Србију
Према подацима Светске здравствене организације (СЗО) сој ФЛиРТ постао је најдоминантнији облик корона вируса широм света. Ипак, у „Батуту“ кажу да у Србији нису уочене промене варијанти вируса САРС-ЦоВ-2 у циркулацији у Европи, односно и даље доминира Омицрон Б.2.86, у оквиру које је и субваријанта ЈН.1.
Упркос томе, у нашој земљи бележи раст броја заражених, срећом већина има благу клиничку слику. Ретки су оболели који имају тежак облик обољења, а то су углавном старије и особе са хроничним обољењима.
Са овим симптомима код лекара
Руководилац Службе за болничку епидемиологију и хигијену исхране Универзитетског клиничког центра Србије (УКЦС) др сци мед Весна Миољевић, научни сарадник и специјалиста епидемиологије напомиње да лекар не може само на основу симптома и знакова инфекције да постави прецизну дијагнозу болести ковид 19.
Ко одлучује о тестирану и да ли се плаћа
Иако од априла месеца тестирање људи који дођу у дом здравља са симптомима ковида више није обавезно, људе због кружења новог Грчком, али и пораста броја инфекција у Србији занима где да се тестирају. Највише се, разумно, о томе распитују они који су се вратили у Србију са летовања из Грчке, али и Бугарске.
Славица Марис, примаријус, специјалиста епидемиологије и начелница Јединице за заразне болести у Градском заводу за јавно здравље објаснила је за „Блиц“ да о тестирању одлучује ординирајући лекар након спроведеног клиничког прегледа и обављених лабораторијских анализа.
„Након тога он доноси одлуку о тестирању. Оно се може обавити на више места у Београду, а ПЦР тестирање се може обавити у Градском заводу за јавно здравље у Београду, у Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“, Институту за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“, Универзитетском клиничком центру Србије, у Заводу за биоциде и медицинску технологију… То су све места где се може обавити ПЦР тестирање на ковид 19″, објаснила је прим. др Славица Марис.
Тренутно се, у здравственим установама у Србији за тестирање на ковид користи антигенски тест, а тестирају се особе које су имунокомпромитоване, односно болују од малигнитета.
Тестирање код приватника до 2.000 динара
Ипак, сви они који желе да се тестирају на ковид то могу да обаве у приватним здравственим установама, а цена тестирања креће се од 1.000 до 2.000 динара.
„На своју руку пацијенти увек могу да се тестирају, али тада плаћају тестирање. Ако има основа за такво тестирање, онда се то ради по налогу лекара, и то је бесплатно. Тренутно је важно да сви знају да апсолутно нема никаквог места паници“, оценила докторка Бисерка Обрадовић за „Блиц“.
Људи убеђени да имају ковид
Према њеним речима, људи и даље долазе са уверењем да имају ковид, а заправо имају обичну упалу грла.
„Имала сам прошле недеље једног пацијента са ковидом, али то су заиста симптоми који су изузетно благи, блажи чак од симптома које изазивају аденовирус. Код пацијената су више заступљене у великом броју бактеријске инфекције са упалом плућа и гнојним ангинама“, каже за „Блиц“ докторка Бисерка Обрадовић.
Према њеним речима, иако је сада ковид сведен на благе симптоме потребно је пратити упутства лекара.
„Важно је за организам и за оздрављење да се као и код сваке вирусне инфекције одлежи, и да пацијенти мирују, буду у некој благој изолацији, пију витамине и што више течности“, објашњава докторка.
Симптоми „ФлиРТ“ варијанти
ФлиРТ варијанта ковида доминанта је у Грчкој и уопште у земљама Европе. Код нас га још нема, али како многи наши грађани путују током годишњих одмора у иностранство, врло је вероватно да ова варијанта постане доминантна и код нас.
Иако овај сој ковида у Србији и даје није регистрован, докторка Марис навела је који су симптоми овог соја короне:
-упала грла
-кашаљ
-малаксалост
-запушен нос или цурење носа
-главобоља
-повишена температура
-болови у мишићима
-губитак чула укуса или мириса
-кратак дах или отежано дисање
-мучнина или повраћање
-дијареја.
Извор: Србија Данас/Нова