ГРИП ХАРА НА ОВИМ ЛОКАЦИЈАМА, БРОЈ ОБОЛЕЛИХ РАСТЕ! Ево ко је на удару и које су мере заштите
У циркулацији су потврђени подтипови вируса грипа А(Х1)пдм09, А(Х3) и В, а доминира А(Х3)
Док корона показује благи раст, у Србији се све више дијагностикује вирус грипа, а како у Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" кажу он је до сада лабораторијски потврђен код 22 особе, а хара за сада у 4 округа.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/12/05/317831235_674610207662292_7577277598427300610_n.jpg?itok=aOTEmyt1)
РХМЗ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО: У једном делу Србије данас ветар олујних удара (ФОТО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/01/04/zima.jpg?itok=OoIXGt4q)
СТИЖЕ НАМ ПРАВА ЗИМА, И ТО НЕ САМО КАЛЕНДАРСКИ! Познати метеоролог открива чека ли нас ЗИМСКИ АМБИЈЕНТ за Нову годину
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/28/profimedia-0129627228.jpg?itok=246CA4CZ)
КРОТАК ПРЕМА МАЛОМ ЧОВЕКУ, НЕУСТРАШИВ ПРЕД МОЋНИМА! Данас верници пале свеће и моле се ВЕЛИКОМ СВЕТИТЕЉУ
- До сада су у сезони надзора над грипом у сезони 2022/2023. године лабораторијски потврђена 22 случаја грипа. Потврђен је код особа са територије Београдског, Јужнобачког, Златиборског и Сремског округа - кажу у Институту "Батут".
Додају да тренутно од свих присутни доминира тип вируса грипа А (Х3), а њиме су погођене две узрасне групе.
- У циркулацији су потврђени подтипови вируса грипа А(Х1)пдм09, А(Х3) и В, а доминира А(Х3). Највиша узрасно специфична стопа оболевања бележи се у узрасној групи од 0 до 4 година, а затим у узрасној групи од 5 до 14 година - наводе у "Батуту"
Први случај инфекције вирусом грипа типа А (Х1пдм09) у Србији је регистрован 7. новембра, а с тим у вези Институт "Батут" је тада напоменуо да је овај вирус стигао нешто раније а да је уобичајено да се први случајеви инфекције региструју током децембра месеца или касније у јануару, фебруара следеће године.
Затим је откривен у Београду почетком децембра.
Вакцинација против грипа у Србији спроводи се од почетка октобра и одзив грађана који припадају категоријама лица у посебном ризику, којима је вакцина намењена, је задовољавајући. Време неопходно за стицање имунитета је 2 до 3 недеље након давања вакцине, а трајање поствакциналног имунитета варира и износи од 6 до 12 месеци, па из тога произилази потреба за вакцинацијом сваке године, као и због варирања различитих сојева вируса грипа који могу да се мењају сваке сезоне.
Опште мере заштите од грипа су:
- избегавање блиског контакта са оболелима који имају симптоме акутне респираторне инфекције или са особама сумњивим на обољење;
- држање одстојања од најмање један метар од других особа;
- хигијена дисајних путева (покривање носа и уста приликом кашљања и кијања папирнатом марамицом коју одмах након употребе треба бацити, а руке опрати водом и сапуном);
- хигијена руку;
- проветравање просторија;
- избегавање боравка у затвореним просторијама где се налази велики број људи.
Особама са благим обликом болести препоручује се изолација и нега код куће до опоравка, уз максимално ограничавање свих кућних и других контаката.