Грип наставио да се шири Србијом: Хитно се огласили из "Батута", ево када нас очекује прави талас грипа - ово су симптоми
И почетак Нове 2025. године је у знаку даљег ширења вируса грипа у Србији. Према најновијем извештају, грип је потврђен у још три округа у нашој земљи, што значи да је ова заразна болест сада присутна у 14 региона у Србији. Епидемиолози упозоравају да нас прави талас грипа очекује након празника.
У последњој недељи децембра, прецизније од 23. до 29. децембра прошле године, грип је потврђен и у Нишавском, Колубарском и Мачванском округу, показује најновији извештај Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
Претходно је, подсетимо, грип потврђен и у Златиборском округу, једној од наших најпопуларнијих планина где велики број грађана Србије проводи празнике и зимски распуст.
Свеукупно, вирус грипа је у овој сезони, а закључно са 29. децембром прошле године, потврђен у 14 округа у нашој земљи, и то у:
- Београду
- Шумадијском округу
- Средњебанатском округу
- Јужнобачком округу
- Јужнобанатском округу
- Севернобанатском округу
- Западнобачком округу
- Моравичком округу
- Браничевском округу
- Пиротском округу
- Златиборском округу
- Нишавском округу
- Колубарском округу
- Мачванском округу
До сада потврђена четири типа грипа
Према извештају "Батута", лабораторијски су потврђена четири типа вируса грипа:
- тип А (Н1пдм09)
- А(Х3)
- А нетипизирани
- тип Б
Последња је потврђена подваријанта А(Х3), што је било пре неколико недеља. Треба напоменути да подваријанта вируса грипа А(Х3) даје нешто тежу клиничку слику у односу на остале подваријанте - високу температуру, болове у мишићима, општу малаксалост, главобољу.
Епидемиолошки надзор над грипом у сезони 2024/2025. започео је 30. септембра прошле године, а први случај грипа у овој сезони потврђен је у Шумадијском округу још 8. октобра код пацијенткиње у Крагујевцу. Код ње је дијагностикован тип А (Н1пдм09).
Обољења слична грипу и акутне респираторне инфекције
У току 52. извештајне недеље, од 23. до 29. децембра забележено је 6.170 случајева обољења сличних грипу, што је ипак мање у односу на седмицу пре тога када је било 6.649 случајева.
Региструје се низак интензитет активности вируса грипа и регионална географска распрострањеност, за разлику од раније извештајне недеље када се бележила локална распрострањеност, наводе из Института "Батут".
И у току ове 52. недеље највише је оболелих међу децом млађом од 4 године, и у узрасту од 5 до 14 година.
Нижи је и број оболелих од акутних респираторних инфекција у Србији и закључно са 29. децембром износио је 11.699, у односу на седмицу пре када је било 12.384 случајева.
Пик грипа након празника
Епидемиолошкиња и начелница јединице за заразне болести Градског завода за јавно здравље докторка Славица Марис истакла је недавно гостујући у емисији "Блиц дан" да нас прави талас грипа очекује након празника.
- Ми очекујемо да у наредном периоду оболелих од грипа буде још већи. Често може доћи до компликација када је у питању грип, али то зависи од самог организма и имунолошког система и да ли код оболеле особе постоје неке придружене хроничне болести - поручила је др Марис у емисији "Блиц уживо" на Блиц ТВ.
Симптоми грипа
Грип је заразна болест која се преноси на здраву особу капљицама које приликом кашљања, кијања и говора избацују заражене особе, директним контактом - руковањем или пољупцем, или у контакту са контаминираним предметима.
Како је за "Блиц здравље" објаснила др Ивана Беговић Лазаревић, начелник Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље у Београду симптоми грипа се јављају изненада, понекада у року од неколико сати и могу да трају од неколико дана до неколико недеља, уколико се јави компликација грипа или развије тежа форма болести.
Уобичајени симптоми грипа су:
- повишена телесна температура
- малаксалост
- главобоља
- бол у мишићима и зглобовима
- кашаљ
- бол у грлу
- појачана секреција из носа.
Сезонски грип је акутна респираторна инфекција узрокована вирусима инфлуенце који циркулишу у свим деловима света. Постоје четири типа сезонског вируса грипа, и то тип: А, Б, Ц и Д.
Иначе, од 2009. године, дакле у последњих 15 година, тип А(Х1) и његове подваријанте, који је и ове године потврђен у Србији, скоро сваке године прожима наше становништво у сезони грипа. Ради се о типу А(Х1) којег није било у само две сезоне.
Србија Данас/Блиц