ГРОБЉЕ У ЧАЧКУ ПОСТАЛО ТЕСНО: Или покојници да се "стисну", или грађани да престану да умиру (ФОТО)
Решење постоји, али изгледа да га "српска посла" одлажу
Градско гробље у Чачку постало је тесно за све потенцијалне кориснике јер ће се на доступном земљишту покојници моћи сахрањивати, како су истакли надлежни, још врло кратко јер је доступна остала само парцела од 40 ари. Град је скупштинском одлуком обавезао ЈКП "Градско зеленило" да прошири гробље за још 3,5 хектара на земљишту које се налази у својини града Чачка.
ОРЛ специјалиста саветује: Ово је најбољи начин да ПОБЕДИТЕ КАШАЉ!
ЈЕСТЕ ЛИ ЗНАЛИ КАКО ЈЕ НАСТАО ИЗРАЗ "ШИО МИ ГА ЂУРА?" Објашњење фразе која многима није јасна!
КРЕНУО У ПУСТОЛОВИНУ КОЈА СЕ ПО ЊЕГА ЗАВРШИЛА КОБНО: Откривен узрок смрти младог ОРЛА КРСТАША - жртва тровања
- Кренули смо у проширење градског гробља, приводимо парцелу намени на непуна четири хектара, која је у власништву града Чачка, тренутно је на том простору шума коју планирамо да посечемо и самоникло растиње и вађење пањева, равнање терена и постављење гробних оквира са комплетним инфраструктуром, како бисмо проширили градско гробље - рекла је за РИНУ Драгица Јуковић, технички директор ЈКП "Градско зеленило".
Међутим, неколико мештана који живе у непосредној близини, побунило се против сече дрвећа тврдећи да су то плућа града, као и да њиховим кућама, уколико дође до сече, прети клизиште.
- Проблем је што би се привођењем намени парцеле којом се проширује градско гробље, посекла стогодишња шума за коју сматрамо да је од велике користи, за пречишћавање ваздуха и да је треба сачувати. На локацији има парцела и напуштених домаћинстава који се простиру на површини од око 20 хектара, чијом би се куповином овај проблем решио. Стахујемо и да ће доћи до ерозије тла на ком се налазимо и тиме ће бити угрожене наше куће - каже Живорад Васовић чија кућа се налази у непосредној близини градског гробља.
Поједини власници кућа поред градског гробља тврде да им је још пре 20 година, тадашња власт обећала да ће им бити откупљене куће, а они исељени и кажу да је боље решење да им се откупе домови него да се сече шума. Са друге стране, у ЈКП "Градско зеленило" истичу да тај предлог није могуће реализовати.
- То изискује да се издвоји више десетина милиона динара, што би додатно оптеретило будзет, а већ имамо парцелу намењену за то и то би било практично бацање новца. За то време шумокрадице, краду стабло по стабло, а неки су ухваћени и на лицу места и нико о томе не прича - рекли су у ЈКП "Градско зеленило".
Уколико се ускоро не пронађе решење, а мештани не дозволе сечу шуме, Чачанима остаје да се стисну на преосталих 40 ари или да престану да умиру.