ГРУДВА КОЈА СЕ ПРЕТВОРИЛА У ЛАВИНУ: Свака трећа девојка у Србији је доживела нежељено додиривање
Датум 16. јануар 2021. године остаће записан као историјски тренутак за српско друштво!
Какав год био исход групне тужбе глумица против учитеља глуме Мирослава Мике Алексића, после овог случаја више ништа неће бити исто! Он је показао колико је раширен проблем сексуалног узнемиравања на Балкану и како се друштво до сада лоше носило са тим!
УЛАГАЊЕ У БУДУЋНОСТ – Компанија Меридиан стипендира најбоље студенте
СРБИЈА СЕ БЛИЖИ ЦИФРИ ОД 500.000! Наша земља заузима феноменалну другу позицију у Европи по броју вакцинисаних
ПРОЛЕЋЕ НА СНАЗИ САМО ДАНАС, ОД СУТРА ПОНОВО ШАЛОВИ И РУКАВИЦЕ: Пред нама четири дана временске вртоглавице
Датум 16. јануар 2021. године остаће записан као историјски тренутак за српско друштво! Тог дана је глумица Милена Радуловић решила да иступи у јавност и исприча какво је сексуално злостављање трпела од стране учитеља глуме, Мирослава Мике Алексића.
Милена је, заправо, само део групе од шест девојака које су поднеле пријаву против овог мушкарца. Убрзо након њих, полицији се јавило још 20 жена које тврде да су Алексићеве жртве.
Након тога, факултети широм Балкана отворили су посебне одељке на својим сајтовима и позвали студенткиње да пријаве свако недолично понашање професора. Неки инфлуенсери су на својим сторијима качили исповести својих пратилаца о сексуалном узнемиравању са све навођењем имена професора. Грудва коју је бацила Милена, претворила се у лавину.
- Када нека жртва иступи са својом причом и када подели искуства са сексуалним злостављањем, то је врло мотивишуће за још неке жртве које су имале слична искуства. Јер на тај начин схватају да заправо нису саме у свему томе - изјавила је психотерапуткиња Ивана Беличевић. Хештег #nisisama је постао виралан управо због овог случаја.
- Појавила се и фб страница "Нисам тражила" на којој су драмске уметнице из БиХ почеле да причају о својим сличним искуствима, на то су се јавиле и глумице из Хрватске - објаснила је Ксенија Кордић из хрватске феминистичке организације Фемреволт.
Два професора са хрватских факултета су већ суспендована
- У тренутку док ово говорим, загребачка академија уметности добила је већ 17 пријава на мејл који су оставили за студенте и, веровали или не, већина није анонимна, 10 су потписане именом и презименом - рекла је новинарка која прати овај случај, Јована Глигоријевић, иначе чланица групе "Новинарке против насиља над женама".
На загребачком Филозофском и Ветеринарском факултету већ су суспендована два професора. Овакав одјек и распрострањеност проблема изненадио је и саме жртве.
Друштвене мреже су преплавиле исповести жртава, које су писале о "пипкању на часу физичког", "шљепкању по задњици да би ученица брже трчала" и упадањем дечака у женске свлачионице. Поједини дечаци су писали о томе како су и сами били малтретирани од стране других дечака, уколико нису желели да учествују у "ваћарењу" девојчица и гледању порно филмова.
Овај случај је покренуо гомилу важних питања: шта се све сматра сексуалним узнемиравањем, коме је све дозвољено да ради као предавач младима и да ли родитељи довољно комуницирају са својом децом?
Знамо ли шта је уопште сексуално узнемиравање и силовање?
Коментари на мрежама су показали да многи ни не знају шта све спада у сексуално узнемиравање и силовање, па су тако неки писали: "зар силовање може бити више пута?", "да није дала повод, можда је не би ни силовао", "пипкање није силовање".
Полно узнемиравање је свако вербално, невербално или физичко понашање које има за циљ или представља повреду достојанства лица у сфери полног живота, а које изазива страх или ствара непријатељско, понижавајуће или увредљиво оркужење. Дакле, ту спада добацивање, облизивање, неадекватно коментарисање нашег тела са неком сексуалном конотацијом, додиривање, штипање, гестикулација, фацијална експресија, комплетан говор тела који има неку сексуалну конотацију, слање порука са сексуалним садржајем или фотографијама што код особе изазива непријатност или осећање страха.
Силовање је законом дефинисано као принуда на обљубу или њом изједначен чин, употребом силе или претњом да ће непосредно напасти на живот или тело те особе или њој блиског лица. Умишљај је саставни део овог дела, тј. починилац се на њега спремао и планирао. Закон препознаје и лакши облик силовања, ког разликује само врста принуда, тј. у овом случају се жртви прети да ће открити нешто што би претило њеној части и угледу или неким другим злом.
Колико је сексуално узнемиравање често у Србији?
Према резултатима истраживања које је Аутономни женски центар спровео пре пар година, чак 80 одсто младих у Србији је доживело неку врсту полног узнемиравања (најчешће називање непримереним надимцима).
Свака друга девојка доживљава нежељено слање пољубаца, звиждање, облизивање и добацивање. Нежељене поруке, фотографије и телефонске позиве сексуалног садржаја добија 60% девојака и 30% момака.
Нарочито забрињава чињеница да је свака трећа девојка доживела нежељено додиривање, пипкање и штипање.