ХАРА НОВИ ВИРУС - ЈАВНОСТ ЗБУЊЕНА, ЛЕКАРИ У ЧУДУ! Грађани се масовно јављају Хитној са истим тегобама, али једна ДОМИНИРА!
Вируси харају у свако доба године, а да је лето углавном за рино вирус
Температура, мучнина, кашаљ, цурење из носа, само су неки од симптома који се јављају код одраслих, али и код деце у протеклим данима. Како лекари објашњавају, тренутно хара неколико врста различитих вируса који дају исте симптоме, зато се саветује, уколико је проблем изражен, треба се јавити лекару, али ако је температура испод 38, треба мировати, узимати витамине и довољно течности, а све тегобе престају за пет дана.
ОПШТА ПАНИКА У ХРВАТСКОЈ Новорођенчад заражена ентеровирусним менингитисом - данима се о томе ћутало?!
ОВАКО СЕ ШИРИ ВИРУС: Погледајте шта се дешава када се неко НАКАШЉЕ ПОРЕД ВАС (ВИДЕО)
АЛАРМ У СРБИЈИ! Вирус Западног Нила откривен код две особе - ова ТРИ ГРАДА су на удару заражених комараца
Тако је претходне ноћи Хитна помоћ имала пуне руке посла јер се због вируса јављао велики број особа, а разлог је висока температура.
Др Саша Милићевић објашњава да вируси харају у свако доба године, а да је лето углавном за рино вирус, али и за стомачне вирусе. Како каже, симптоми нас буне, јер и алергије увелико харају.
- Има неколико врста вируса, али сада су најзаступљенији рино вирси који нападају органе за дисање, али ту је и респираторни синицијални вирус, тако да су сада доминантна та два вируса. А поред њих има и других вируса који имају исту симптоматологију као ова два вируса.
Симптоми су потпуно исти, па се многи питају који је који вирус у питању, док је у суштини је свеједно зато што су симптоми исти, дају температуру, малаксалост и опште лоше стање, које је праћено секрецијом из носа. Очи буду црвене, јавља се и кашаљ - објашњава др Милићевић.
Такође све се то меша и са алергијом, јер тада се исто јавља кашаљ и цурење носа.
- Такође и даље харају и стомачни вируси који дају пролив, болове и у стомаку, али и симптоме малаксалости, тако да у овом периоду имамо вирусе које нападају и респираторни систем и органе за варење. Рота и аденовирусе имамо и код деце и код одраслих. Они се шире, али морам да скренем пажњу и на то да се лако накаче и у апарате за климу, ту је коксаки вирус. Ми не чистимо толико често филтере и због тога имамо проблем - објашњава др Милићевић.
Мере превенције
Мере превенције тешко је остварити, јер иако треба избегавати скупове, то је немогуће јер лето је и људи циркулишу, као и деца.
- Људи иду на плажу, дружења, рођендане, једино што је могуће, а важи и за децу и за одрасле да имају довољно сна, да добро спавају, да би организам могао да буде витално јак. Друго морамо да уносимо много више витамина, и да уносимо што више течности, то може донекле да омета активност вируса. Јер ако неко не спава довољно, не уноси довољно витамина, шанса да развије неку болест је много већа - каже др Милићевић.
Према речима лекара, добро је користити раствор морске воде, зато што они "спирају" вирусе који се нађу у органима за дисање.
- Када се они сперу онда се све спусти до органа за варење, до желуца, где желудачна киселина убија вирусе. Зато је добро да имамо у кући увек физиолошки и користимо га ујутру и увече - додаје наш саговорник.
Тегобе од три до седам дана
Све тегобе у просеку трају од три до седам дана, али се температура теже обара зато што је летње време.
- Све тегобе у просеку трају пет дана, зна да буде незгодно, вруће је, тешко се ослобађамо телесне температуре, па се људи уплаше и узимају антибиотик, али антибиотик код вируса не помаже и то је погрешно. Треба давати лек против повишене температуре, што више течности и витамина. Није лоше урадити и крвну слику и ЦРП који ће показати да ли је вирус или бактерија у питању - каже др Милићевић.
Када треба скидати температуру
Када се јави температура то је знак да се организам бори са неком инфекцијом. Многи одмах крену у обарање температуре, што не значи да је то увек прави пут, зато треба реаговати на прави начин.
- Све до 38, 5 треба сачекати. У Америци често саветују да то буде 39, што није лоша идеја, али то никако не долази у обзир ако су нека деца имала фрас, њима не треба дозволити да порасте толико јер се може опет догодити сто. Тој деци не би требало дозволити да температура порасте више од 38. А одрасле особе, као и она деца која нису имала тај проблем, код њих треба сачекати 38, расхладити их туширањем на сат времена, треба да мирују, али ако процените да иде у погрешном правцу, онда узмите одмах лекове за обарање температуре - каже педијатар др Саша Милићевић.