"ХАРМОНИКА ЈЕ ВЕЛИКА НАУКА": Кроз његове веште руке прошло их је више од 8.000, нема непознаница у вези са овим занатом
Миодраг има скоро 90 година, али од хармонике не одустаје
Иако дубоко загазио у девету деценију живота, Миодраг Бајић (88) из села Трбушани код Чачка још увек је неприкосновени мајстор за хармонику. Не само да овај инструмент перфектно свира, већ је један од ретких у западном делу Србије који га прави и поправља. До сада је кроз његове веште руке прошло на хиљаде хармоника и ако би постојао "докторат" у овој области нема дилеме да би овај времешни, али витални Чачанин био овенчан ласкавом титулом "доктора".
"ЧУЛИ СМО ГРМЉАВИНУ, А ЗАТИМ ВИДЕЛИ КАКО МУЊЕ ПАРАЈУ НЕБО" Јако невреме погодило Ивањицу, град направио велику штету
НА ХИЉАДЕ ВЕРНИКА У МАНАСТИРУ ТУМАНЕ: Одржано пресвлачење моштију Светог Зосима, непрегледне колоне испред светиње (ФОТО)
ПОЧЕЛО НЕВРЕМЕ У СРБИЈИ: Град величине лешника погодио Пожегу, упозорење и даље на снази (ФОТО)
- Можда вам делује једноставно, али хармоника је велика наука, а музика најпеминентнија уметност. Поправио сам их преко 8.000 и данас их радим. Долазе људи са свих страна и доносе, некима је потребна поправка, а некима склопим нове хармонике. Ових дана је још једна нова изашла испод мог мајсторског чекића и она је одмах спремна за старт, не би се постидели ни кад би је однели на светска такмичења - рекао је за РИНУ Миодраг.
Из његове радионице скоро свакодневно се читавим селом шире најлепши тонови које хармоника, омиљени народни инструмент, може да одсвира. Некадашњи врсни хармоникаш велике Југославије присећа се својих наступа у елитним хотелима са највећим музичким звездама тог времена.
- Могу да кажем да сам на пример наступао у најлуксузнијим хотелима и ресторанима почев од Зехре Деовић, Наде Мамуле, преко Лепе Лукић, Ане Бекуте, па до наше комшинице Мице "Даворике", познатије као Мице Трофртаљке. Све те стазе сам прошао и све те музичке манифестације, фестивале и такмичења, где нико није могао да засвира без великог квалитета и знања - појаснио је Бајић.
Каже да свако ко свира хармонику мора добро и да је познаје, јер само на тај начин могу постати прави виртоузи. Своје знање о овом инструменту преточио је чак и књигу која носи симболичан назив "Хармоника велика наука".
- Многи хармоникаши у свету, и код нас, чак и они који су високо афирмисани, баве се хармоником целог живота, али је не познају. Треба је научити. Она има 12 интонација, све су подједнаке на граматичним хармоникама са шест редова. Ја направим и склопим хармонику од сировог комада и мора да се зна док се монтира како и какав звук треба да се чује. То би била једна основица за људе који се баве хармоником - искусно објашњава овај мајстор.
Нема машину која би му помогла, све што ствара он заправо ради ручно и ствара својим прстима и наглаша да је то и најважније, јер сваку хармонику ради са пуно љубави и са пуним срцем.
- Прво све исцртам, избушим рупице и прорезујем после са турпијама. Дакле, све што радим, радим прстима и са алатом. Иначе, имам око 850 шаблона и алатки, које сам ја направио у својој каријери за брзо и добро поправљање и израду хармоника - закључио је овај витални старац.