ХЕРОЈ НИКАД НЕ УМИРЕ! На данашњи дан Стеван Синђелић показао је колико кошта борба за СЛОБОДУ!
Бесмртни јунак чегарски, Стеван Синђелић, родио се у Ресави, у селу Војска близу Мораве, а његово јуначко дело остаће упамћено.
Стеван Синђелић је рођен 1770. године у селу Војсци, у Округу моравском. Његов отац, угледни занатлија Радован Ракић је умро врло млад, па се Стеванова мајка, Синђелија, преудала.
Зато су га људи по мајци Синђелији прозвали Синђелић. Пре устанка служио је код чувеног ресавског кнеза Петра, кога су дахије пред почетак устанка посекле. Још пре него што ће подићи устанак, Карађорђе је прелазио преко Велике Мораве и састајао се са Синђелићем и договарао се о почетку устанка, па је Синђелић почео да прикупља народ ресавског краја за устанак.
Знате да је нови државни празник 24.маја, али сигурно не знате по чему ће се, попут Савиндана, РАЗЛИКОВАТИ ОД ОСТАЛИХ?
"Никад се не кладим против своје породице": Вечерас ПОСЛЕДЊА епизода "Игре престола", а ОН ће бити КРАЉ!?
ШТА СВЕ ТРЕБА ДА ЗНАТЕ КАД ВОЗИТЕ КРОЗ ГРДЕЛИЦУ? ЕВО максималне брзине и шта не смете да радите у тунелима! (ФОТО)
Чим је објављен устанак у Орашцу, Карађорђе је о томе обавестио Стевана Синђелића. А ово је чињеница која би могла да укаже колико је заправо Стеван Синђелић имао учешћа у Првом српском устанку.
Међутим, оно по чему је Стеван Синђелић највише познат свакако је његова борба за ослобођење Србије, која је била под влашћу Турака и један храбар гест који је учинио.
Наиме, Битка на Чегру је Синђелићева последња битка и уједно најупечатљивија. После повачења Петра Добрњца и Хајдук Вељка, Турци су искористили моменат и кренули на српску војску на Чегру.
Неколико пута је турска војска јуришала на храбре српске јунаке и исто толико пута Стеван Синђелић је са својом војском бранио положаје.
Борба је почела 19. маја ( 31.маја по новом календару) 1809. године, у јутарњим часовима.
Српска војска је трпела огромне губитке, док је турској војсци надолазила нова војна снага.
Кад је Стеван Синђелић видео да не може Турке истерати из шанца, да је много Срба изгинуло, а да не би пао жив Турцима у руке, опалио је из своје кубуре у пуну бурад барута и тако је завршио бој.
Виолиниста из Кнеза свом снагом шутнуо торбу у лице ДЕЧАКУ ПРОСЈАКУ! Након инцидента уследило "ИЗВИЊЕЊЕ" на Фејсбуку (ФОТО/ВИДЕО)
Боја очију ОТКРИВА све о вама! Плавооке често осуђују, а ево која је боја РОЂЕНИХ ВОЂА
Све смо више АНКСИОЗНИ, и за то постоји ДОБАР РАЗЛОГ! Ово је начин да се ЗАШТИТИМО!
После овога, на Чегру је лежало око 16.000 Турака и 4.000 Срба. После ове погибије нишки паша је наредио Србима да све српске главе одсеку и однесу у Ниш.
Ћурчије су одрали главе, предали паши, а овај нареди да се сазида Ћеле Кула. И дан данас овај споменик палим Чегарским браниоцима се налази у Нишу и претворен је у спомен обележје.