МОРА ДА ИМ СЕ СТАНЕ НА ПУТ! Неодговорни ратари ПАЉЕЊЕМ СТРЊИКЕ ПОГУШИЛИ И СПАЛИЛИ пола Србије (МАПА)
Кривцима који пале стрњику није тешко ући у траг.
Великом загађењу у коме се последњих дана гуше грађани Србије, поред неповољних временских услова, доприносе и пожари на отвореном, чији је број ове године кулминирао пошто су ратари због суше масовно прибегли паљењу стрњике, иако је то законом забрањено. Само за 10 дана у октобру, у три општине у Срему горела је стрњика на више од хиљаду парцела, док је у једној општини у средњем Банату горело 950 парцела.
Припремите кишобране! Михољско лето је за нама, стиже нам ПРАВО ЈЕСЕЊЕ ВРЕМЕ
БЕЗБЕДНОСТ НА РАДУ: Биће затварања дивљих градилишта!
ИЗМЕНА ЗАКОНА О ШТРАЈКУ: Колективни уговор за минимум рада
Иако и врапци на грани знају да захваљујући сателитским снимцима није тешко утврдити ко пали стрњику, скоро да нико од одговорних није кажњен, па се поставља питање зашто су надлежне државне институције задужене за заштиту животне средине затајиле.
У Министарству за заштиту животне средине тврде да не располажу подацима о броју кажњених особа због паљења стрњике за ову годину, јер то није у њиховој надлежности.
- Министарство је препознало проблем незаконитог паљења стрњике и његов штетни утицај на животну средину, због чега је, заједно са Програмом Уједињених нација за развој, током септембра ове године спровело кампању "Не пали стрњику". У истом периоду, министарство је уз подршку УНДП и у сарадњи са Ловачким савезом Србије одржало трибине у Зрењанину, Београду, Крагујевцу и Нишу, на којима се о овом проблему говорило са више аспеката. Према подацима МУП, у последњих пет година регистровано је преко 63.000 пожара на отвореном, међу којима и пожари који су изазвани паљењем стрњике. Пољопривредна инспекција је током 2018. вршећи контролу спаљивања органских остатака после жетве усева, утврдила да су на више од 500 хектара пољопривредног земљишта спаљивани жетвени остаци - кажу у Министарству заштите животне средине.
Да кривцима који пале стрњику није тешко ући у траг, каже Братислав Ћирковић, председник Ловачког савеза Србије.
- Све ловочуварске службе у Србији су укључене у спречавање паљења стрњике, постоје пријаве у прекршајним и основним судовима, али немамо судске епилоге, јер да би неко могао да буде оптужен, морамо фактички да га затекнемо на лицу места са шибицом у руци - каже Ћирковић и додаје да су казне за паљење стрњике на њивама регулисане са више закона, а према Закону о дивљачи и ловству, износе од 500.000 до милион динара.
Из Министарства пољопривреде, чија је инспекција задужена за контролу паљења стрњике, нисмо добили одговоре колико су пријава поднели против одговорних појединаца.
АЛАРМАНТНИ ПОДАЦИ: Свако ШЕСТО ДЕТЕ у Србији је гојазно! Ево шта је довело до тога
СТАЊЕ ДРАМАТИЧНО! Сателит НАСА бележи више од 500 пожара дневно у Србији! ГОРИ УЗДУЖ И ПОПРЕКО
Стиже нам ТЕМПЕРАТУРНИ ОБРТ, а то значи ШОК ЗА ОРГАНИЗАМ! Ево ко је НАЈКРИТИЧНИЈИ током ХЛАДНОГ ТАЛАСА
Да ли знате како се некада звао Панчевачки мост? Овај део историје о њему сигурно нисте знали!
СРПСКИ ГЕНИЈЕ: Кратер на Марсу носи његово име, направио је најтачнији календар на свету, а животно дело су му умало СПАЛИЛИ Немци (ВИДЕО)