ДА ЛИ СЕ КАЖЕ ВАСКРС ИЛИ УСКРС? Решена недоумица - једну грешку не смемо да допустимо
Правилно је мноштво облика, ипак једну ствар не би требало да погрешимо
Христос васкресе или Христос воскресе? Сваке године уочи Ускрса, ово је једна од највећих језичких недоумица наших грађана. Или, да ли је можда правилније рећи "уочи Васкрса"?
Како објашњава наставница српског језика из Основне школе "Бранко Радичевић" Милица Бијелић, прегршт је облика које можемо да искористимо на овај празник у својој честитки, а један део народа чак сматра да постоји само један "праволсавни" облик.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/30/isus.jpg?itok=NWfVCH6G)
ЈАЈА ОБОЈЕНА У ЦРНО ИМАЈУ ВАЖНУ СИМБОЛИКУ: Према народном веровању две ствари су изричито ЗАБРАЊЕНЕ на Велику суботу
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/08/14/pricesce.jpg?itok=PcmkGMoh)
СВЕШТЕНИК ОТКРИО ГДЕ СРБИ НАЈЧЕШЋЕ ГРЕШЕ КАД ПОСТЕ: Нисмо ни свесни какву грешку правимо (ФОТО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/04/14/339165035_235152905701573_3982523051653290353_n.jpg?itok=zGzqnifv)
АКО ПАДА КИША НА ВЕЛИКИ ПЕТАК, ТО ЈЕ УЖАСАН ЗНАК: Ево каква нас година чека - шта кажу народна веровања?
- Према српском правопису, једнако је исправно рећи и Ускрс и Васкрс, а може и Васкрсење. Исто тако, једнако је исправно рећи и ускршњи и ускрснути као и васкршњи и васкрснути. Може се исто тако рећи и Воскрес или Воскресеније, као и воскрешњи и воскреснути, али је то баш застарело. Један део српског народа мисли да је Ускрс "католички", а Васкрс (или Воскрес) "православан", али је то заправо погрешно - објашњава Милица.
Ипак, како додаје у консултацији са нормативним и језичким стручњаком Жарком Б. Вељковићем, народ треба да осећа језик, а не да га сили, те прецизира да је и Ускрс и Васкрс иста реч, као што је исто да ли ћемо рећи орман или ормар, очеви или оци.
- Према српском правопису, када се честита, говори се исправно Христос васкрсе! или Христос воскресе!, а одговара се у оба случаја са ваистину, Ваистину васкрсе! или Ваистину воскресе! Ово исправно значи да се тако честита у неким званичним ситуацијама, а овако, приватно, можемо да се честитамо како год да смо навикли, на пример и са Христос васкрс! или Ристос васкрс! – Ваистину васкрс! - каже нам наставница српског.
Ипак постоји једна ствар у којој не би требало да грешимо, а то је да мешамо облике ускрс, васкрс и воскрес.
- Дакле, да не правимо нешто што звучи попут ускрес, васкрес и воскрс. Наравно, никако не смемо да заборавимо још једну српску реч за Ускрс/Васкрс, а то је – Велигдан, застарело Велидан, са придевом велигдански, застарело велидански - додаје Милица и објашњава да Ускрс, односно Васкрс и јесте велики дан, дан када је Христос ускрсао и свима вечни живот даровао.