ХРВАТСКИ НАДБИСКУП УСРЕД СУБОТИЦЕ ТОКОМ МИСЕ ХВАЛИО СТЕПИНЦА: Кутлеша величао викара Римокатоличке цркве који је служио у време НДХ
Ово је изазвало бурну реакцију Србије
Обраћање монсињора др Дражена Кутлеше, загребачког надбискупа и метрополита, у Суботици, у катедрали свете Терезије Авилске, изазвало је дубоко негодовање и шок.
ЕКСКЛУЗИВНО И ПРЕ СВИХ: Кладионица Меридиан објавила СПЕЦИЈАЛ ЗА ИЗБОРЕ 2023!
ИСТОРИЈСКИ НИВО ЗАПОСЛЕНОСТИ У СРБИЈИ! Вучић: "Данас запослено 550.000 људи више него пре 11 година, а има нас мање"
"БИТКА ЈЕ НЕИЗВЕСНА" Председник Вучић задовољан: Што се Београда тиче, ствари су се промениле - по први пут смо испред листе Драгана Ђиласа
Кутлеша је, наиме, у свом говору хвалио Алојзија Степинца, озлоглашеног хрватског надбискупа у време НДХ током Другог светског рата. Степинац, познат по својим контроверзним ставовима и делима, укључујући покатоличење Срба и сарадњу с усташама и нацистима, је фигура која и данас доноси бројне недоумице.
Кутлешино представљање Степинца као "блаженог и верног пастира" представља негирање геноцида над Србима, и игнорисање мрачне стране његове прошлости, посебно његовог утицаја на страдање Срба, Јевреја и Рома током рата.
Ово слављење Степица, посебно у контексту места и времена, изгледа као намерно пренебрегавање болне историје и патње невиних жртава српског народа!
Подсећамо, Степинац је био загребачки надбискуп у време НДХ, између 1941. и 1945. године. Оптужен је за бројне злочине, укључујући покатоличење Срба и политичку сарадњу с усташама и нацистима.
Након рата, осуђен је на затворску казну. Упркос томе, процес канонизације покренут је доласком Фрање Туђмана на власт у Хрватској, а 1998. године папа Јован Павле II прогласио га је за "блаженика".
Међутим, овакве одлуке су наишле на оштар отпор СПЦ и државе Србије, а папа Фрања је 2015. године обуставио поступак канонизације Степинца. Упркос томе, његово хваљење од стране високих црквених званичника као Кутлеше, без осуде његових дела из прошлости, остаје дубоко проблематично и болно за многе.