"ХТЕЛИ СУ ЛАЈКОВЕ, А ДОБИЛИ САХРАНУ" Возачи у Србији играју руски рулет - ова казна следи ако возите у супротном смеру
Возачи камиказе харају српским путевима!
Бахати возачи ризикују и свој и туђи живот зарад лајкова и популарности на друштвеним мрежама тако што возе траком у контрасмеру и све то снимају за друштвене мреже.
Сумња се да је то чинио и мушкарац који је у недељу изазвао стравичан удес на аутопуту "Милош Велики" када је "фијат пунтом" при великој брзини у брзој траци ударио жену која је била за воланом "хјундаија". На снимцима несреће назире се да су и он и његов сувозач у руци држали мобилне телефоне, а сумња се да су снимали сулуду вожњу у којој је двоје људи повређено, а једна особа погинула.
На друштвеним мрежама се може пронаћи на десетине снимака несавесних возача који играју "руски рулет" возећи аутомобиле у контрасмеру на путевима у Србији.
ПОСЛЕДЊА ОБЈАВА ВИНОВНИКА ТРАГЕДИЈЕ НА МИЛОШУ ВЕЛИКОМ СЛУТИЛА НА ЗЛО?! Ево шта је возач "пунта смрти" последње објавио пре страшне несреће
ЦРНА ЛИСТА СМРТИ НА СРПСКИМ ПУТЕВИМА НЕ ПРЕСТАЈЕ ДА РАСТЕ! У стравичном удесу на ауто-путу "Милош Велики" погинуо мушкарац, а жена завршила у Ургентном
КИЛОМЕТРИМА ВИДЉИВИ ТРАГОВИ КОЧЕЊА Нови детаљи о несрећи на Милошу Великом, једва ствар и даље остаје МИСТЕРИЈА (ВИДЕО)
Игра на срећу
Психолог проф. др Радомир Чолаковић наводи да је узрок ових животно опасних егзибиција жеља да се постане популаран на друштвеним мрежама и да се подстакну други лабилни корисници популарних платформи да крену њиховим путем.
- Овде је посреди смртносна игра на срећу. Данас свако жели да буде неко. Они су хтели лајкове, а добили сахрану. Нажалост, данашњи систем вредности обухвата и популарност на друштвеним мрежама, а то је катастрофа. То што су у аутомобилу били зрели мушкарци у педесетим годинама и снимали се за друштвене мреже не чуди ме. Границе се померају и горе и доле. Па ви имате наркомане и са 14 и са 70 година - наводи проф. др Чолаковић.
Како објашњава, зарад популарности на друштвеним мрежама многи су спремни и да погину, а колико далеко иде опседнутост виртуелним светом, примера је много.
- Недавно је откривено и да се један учесник ријалитија лажно представљао као војно лице, па се због њега огласило и Министарство одбране. Међутим, он је већ увелико тада стекао популарност. Ови су ишли екстремнијим путем. Ишли су до краја, било је или-или. И сам сам имао непосредно прилику да видим докле иде жеља за популарношћу код возача. Један мој ученик је свесно возио мотор у контрасмеру како би се доказао, а сада је инвалид - каже овај професор клиничке психологије.
Максималне казне
Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја за Информер наводи да је најважније да систем што пре реагује и максимално казни оне који се на овакав начин играју животима свих учесника у саобраћају.
- Потребно је савршено прописано обележити укључење на аутопут, тако да нико не може да уђе у контрасмер. Уколико се ипак догоди овакав преступ, тренутна казна износи између 20.000 и 40.000 динара, три месеца забране управљања возилом и шест казнених поена. Такође, судија може и да изрекне казну затвора од 30 дана. Препоручујем да снимак несреће која се догодила на аутопуту "Милош Велики" погледају сви родитељи који не везују своју децу у седишту. Нека добро размисле о овој трагедији. Да је на њих налетео овај возач, а да нису везали дете, смртност би била сто одсто - наводи Окановић.
Трке у тунелима
Вожња у контрасмеру није једина саобраћајна егзибиција опасна по живот која заврши на друштвеним мрежама. Популарне су и ноћне трке у којима возачи возе много брже него што је то законом прописано. У више оваквих возачких егзибиција погинуло је на десетине људи у Београду и Новом Саду.
Управо због снимања насилничких вожњи тунел Мишелук у Новом Саду мештани годинама називају - "тунел смрти".
Један од очевидаца оваквих трка које завршавају на друштвеним мрежама је својевремено изјавио да оне код актера "изазивају осећај моћи, када знаш да ту може да те види и полиција и људи да те пријаве, а ти само дајеш гас и идеш даље. Јурцаш из веће у мању брзину, па туража".