"И НАЈГОРА ВАКЦИНА БОЉА ЈЕ ОД ИНФЕКЦИЈЕ" Српски научник из САД открио да ли је нови сој разлог за панику
Др Бабић, биолог и неуробиолог објаснио је да треба да се плашимо мутација вируса.
- Нема разлога за посебан страх од новог мутанта вируса корона који се тренутно шири. Бар за сада. Али, ако се овом новом соју допусти да се рашири, и ако му се да довољан број инфицираних да настави са еволуцијом и производњом нових подсојева, само је питање времена када ћемо добити нове мутанте који избегавају претходни имунитет - и онај од вакцина, али и онај од претходних инфекција. То би значило да цела прича почиње од квадратне нуле - навео је др Милош Бабић, биолог и неуробиолог.
ЗДРАВСТВЕНИ СИСТЕМ У ТЕШКОЈ СИТУАЦИЈИ: У Војводини регистровано још 494 новооболелих од короне
Још троје Чачана преминуло на ковид одељењима чачанске болнице: У тешком стању 18 пацијената
РОДИТЕЉИ, ОПРЕЗ! Ови производи садрже опасне материје, могу озбиљно утицати на плодност тинејџера
Он је у научној онлајн публикацији "Наука у Србији", недавно овако јавност упозорио на нови сој вируса који се појавио у Великој Британији. Др Бабић, који ради на Универзитету у Аризони и бави се биоинжењерингом, објашњава да мутација вируса у Британији није изненада откривена:
- Различити сојеви се прате непрестано, јер се сви брину да ли ће изаћи нешто што захтева значајне међународне акције. Британски сој није још разлог за панику, али мора се ограничити ширење - каже он.
Др Бабић упозорава да би у том случају сви опет били рањиви, укључујући ту и људе који су већ прележали вирус:
- Ефективност вакцина би се смањила, мада је готово немогуће да вирус мутира на начин који би потпуно негирао заштиту. Британски сој није једини, прати се неколико других који су забрињавајући, поготово један у Јужној Африци - додао је биолог.
Контрола
Недавно објављена "Фајзерова" студија поредила је, каже наш саговорник, 21.000 људи који су примили вакцину са контролном групом од исто толико особа које су уместо вакцине добили инјекцију физиолошког раствора:
- Од болести које нису ковид 19 умрло је четворо из контролне групе, и двоје вакцинисаних. Укупно је било 37 случајева тешких болести са дугим последицама - од тога 19 у контролној, и 18 у вакцинисаној групи. Укупно, учесталост ових проблема у обе групе је била у оквиру просека за нормалну популацију - каже др Бабић.
У раним данима развоја вируса, раздвојиле су се линије А и Б: линија А је ближа почетним вирусима из шишмиша и панголина, док је линија Б брзо налетела на пар важних мутација које су помогле у даљем ширењу кроз људе. Мутант о коме се тренутно највише говори зове се "Б.1.1.7". Већина промена повећава способност вируса да се веже за људске ћелије и да уђе у њих. Нови сој носи у себи 17 стабилних мутација - објашњава др Бабић и додаје да оне повећавају инфективност, можда и до 70 процената.
Већа брига следи из чињенице да ово сада ствара нову "структуралну платформу" и мада ово скоро сигурно не би негирало имунитет из вакцина, може да смањи њихову ефикасност.
Бабић наглашава да вирус нема много шансе да еволуира, ако се држи под контролом, ако је број заражених мали, и ако се тако дочека вакцина и произведе широк имунитет.
- Чак и после вакцинације, када имамо мањи број незаштићених и ако вирус настави да циркулише, има мање прилика да скупи нове мутације. Вируси корона споро мутирају и ограничавање брзине еволуције је врло ефективна стратегија - додаје он.
Бабић сматра да сигурност није проблем ни за једну вакцину која је озбиљан кандидат, јер су све неупоредиво боље него добијање вируса. Много важније питање је ко ће моћи колико вакцина да произведе, и где ће те дозе отићи. Те непознанице, међутим, нису предмет науке, већ политике.
- Страх је усмерен у погрешном смеру - не треба се бојати вакцине, већ ефеката вируса. То је као да човек у запаљеној кући удише дим, и док кашље и гуши се, расправља да ли треба да изађе напоље на ветар и кишу, јер можда ће му се поквасити коса па ће се прехладити - наводи он.
За људе који се нису заразили, закључује наш научник, нема опције у којој нема ризика - могу да узму вакцину и ризикују њене нуспојаве или да сачекају да се заразе и ризикују нежељене ефекте инфекције.