ШТА АКО СЕ ДЕТЕ ЗАРАЗИ У ВРТИЋУ: Неки родитељи морају у карантин, неки су изузети, али само под ОВИМ УСЛОВОМ
Ни после више од годину дана од када се Србија сусрела с епидемијом ковида-19, многима још није потпуно јасно када и под којим условима морају да иду у самоизолацију.
Тако су родитељи 35 деце из београдског Вртића "Полетарац" остали у чуду када им је саопштено да заједно са својим наследницима и 35 мама или тата мора у двонедељни карантин јер је један малишан из те групе заражен короном. Осим ако нису ревакцинисани.
Нажалост, нови британски сој ковида-19 којим је заражено више од 75 одсто оболелих у Србији не штеди ни децу, па међу инфициранима има све више и малишана. Током марта у 17 београдских предшколских установа заражено је 107 деце и 405 запослених.
Хитна помоћ имала пуне руке посла: Ноћас 113 интервенција, највише се јављали ковид пацијенти
"СРБИЈА ЈЕ НА ЧЕЛУ ЕВОПЕ СА ПРОЦЕСОМ ИМУНИЗАЦИЈЕ" Др Стојановић: Грађани да се вакцинишу, не да мере анититела
НЕМА НИШТА ОД ПОПУШТАЊА МЕРА! Кон изнео драматично упозорење: Имаћемо повећање броја умрлих
Један од њих је члан Вртића "Полетарац" у Барајеву, који је одмах преко Viber групе обавестио о томе родитеље деце из групе и поручио им да малишани морају у 14-дневну изолацију.
Након тога, на Viber групу стигла је порука да и један од родитеља те деце мора у карантин због чега су се многи запитали каква је то одлука, ко ју је донео, због чега и ко ће да их контролише?
У Секретаријату за образовање и дечју заштиту истичу да за сваки појединачни случај заразе у вртићима одлуку о даљим противепидемиолошким мерама доноси Градски завод за јавно здравље (GZZJZ).
- Одлуку доносе у зависности од броја контаката у вртићу где се појавила инфекција, а онда је спроводе сами вртићи. То није ништа ново јер се тако ради још од прошле године, односно од како је епидемија дошла у Београд. Ако епидемија захвати цео вртић, онда у карантин иду све групе деце - објашњавају у Секретаријату.
Дилема је, међутим, да ли уз децу и родитељи морају у карантин...
- У карантин су обавезни да оду родитељи оболелог детета, док се за другу децу из групе прописује самоизолација, и за њих и за једног од родитеља јер неко мора да чува децу. То је урађено да би један од родитеља могао да добије дознаке за боловање. С тим што постоји могућност да родитељи те деце не буду у карантину, већ да уместо њих у самоизолацији буде неко други који ће да их чува, рецимо, тетка, бака, дека... - наглашавају у овом GZZJZ.
Да ли родитељи или деца поштују карантин, проверава полиција. Ипак, када је реч о карантину, постоје однедавно изузеци. Наиме, према одлуци Кризног штаба, особе које су ревакцинисане и стекле потпуни ефекат цепива две недеље након друге дозе не морају у самоизолацију.
- Потпуно вакцинисани, са две дозе, који су били у контакту с оболелим не морају да иду у изолацију. Доказ им је та вакцинација. Исто важи и за повратнике из иностранства - нагласио је члан Кризног штаба Предраг Кон.
Секретар за образовање и дечју заштиту Београда Славко Гак наглашава да је ситуација у вртићима стабилна, али да су под додатним опрезом ових дана због свеукупне епидемиолошке ситуације.
- Бројке и упутства се свакодневно прате. Ниједан случај није измакао контроли, на сваку пријаву инфекције се брзо реагује. GZZJZ је прописао мере које се без изузетка спроводе - каже Гак, који је истакао да је током марта заражено 0,18 уписане деце и 4,5 одсто од укупног боја запослених у вртићима.