ИКС НОЖ СТИГАО У СРБИЈУ: Прва пацијенткиња биће третирана три минута: "Не осећам никакав страх"
Најсавременији апарат који се користи у лечењу малигних и бенигних тумора, чувени икс-нож, данас почиње да ради у Центру при Клиничком центру Србије, а прва пацијенткиња која ће бити третирана овом методом је Розалија Штеинфелд (1953) из Суботице.
- Неизмерно сам срећна сто цу бити први пацијент на Икс ножу. Не осећам никакав страх, доктори су рекли да це све бити у реду и ја им у потпуности верујем - рекла је Розалија.
СКАНДАЛ на факултету у Новом Саду: Студирају на српском, а неће да ГОВОРЕ СРПСКИ
Иначе, пацијенткиња ће бити третирана само три минута. Након интервенције неце одмах ићи кући,него остаје на КЦС јер це јој бити потребно јос неколико третмана. Розалија Штеинфилд има бенингни тумор менингеома.
У наредна два месеца у плану је да на Икс ножу буде третирано 30 пацијената. Конкретно за прву пацијенткињу, рендген техничари су направлили пластицну маску са којом је потом урађен скенер који служи за орјентацију где се тумор налази, али и за планирање зрачења. Затим је направљен детаљан план зрачења, супервизори су били најеминентнији доктори из Мађарске. Код ове пацијенткиње је планирано пет зрачења, а свака интервенција це у просеку трајати око три минута.
Подсећамо, у изградњу Центра за икс нож у КЦС и набавку опреме уложено је 800 милиона динара. Предности икс ножа су ефикасност и прецизност, будући да може да се примени на туморе свих локализација који су величине пет до шест центиметара.
До сада су пацијенти на третман икс ножем морали да иду у иностанство, што их је коштало најмање 20.000 евра. У нашој земљи до сада овакав начин радиотерапије није спровођен, тако да ће се набавком оваквог апарата значајно побољшати квалитет радиотерапије, посебно за оне пацијенте чији примарни тумор није већи од 5 центиметара.
Нова зграда се простире на 700 квадрата, а у њој ће бити икс нож, као и сва пратећа опрема. Новоизграђени Центар данас се отвара у 10 часова, а томе ће присуствовати и председник Србије Александар Вучић.
- Када је у питању планираних 30 пацијената - обољења су метастазе на кичми и патологије везане за туморе. Трајање зрачења за сваког пацијента је потпуно индивидуално, јер је у питању персонализована терапија, све је прилагођено самом пацијенту изјавила је др. Биљана Шеха.
Икс нож има више техника зрачења које се могу користити и ово је 4Д технологија зрачења, а иначе се користе 2Д и 3Д.
- Може се користити техника која наводи зрак на тумор (тада се тумор прати у реалном времену), померање тумора, такође се може користити терапија где се сам зрак обликује према тумору, а сам интензитет зрака није увек исти - нагласила је др. Биљана Шеха.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.