Како изгледају ТАЈНЕ ЖУРКЕ у Београду док траје полицијски час: Баханалије до 5х ујутру, а постоје два типа кафића
Угоститељи нашли начин да надокнаде губитке.
Поједини угоститељи, упркос забрани рада, и током пандемије корона вируса нашли су начин да зараде неки динар í надокнаде губитке.
Све више кафића и ресторана организују увече тајне журке, на које дође и по неколико десетина људи, најчешће младих. Иако ризикују и здравље, али и велике казне, кршење уредби видекао једину шансу за спас од банкрота.
Око 20.000 кафића и ресторана затворено је од 21. марта, па су сви ти угоститељи до сада већ на великом губитку. Рачуни, плате, унапред плаћени музички наступи, а на све то и кирије, велики су терет за предузетнике.
ДОНЕТА ЈЕ ОДЛУКА: Деца са аутизмом и њихови родитељи ће моћи да излазе напоље
Преминуо још један корисник Геронтолошког центра у Нишу
Преокрет! Стигле нове информације о најмлађој жртви (26) короне у Србији: Огласили се лекари и разоткрили цео случај
Чак и за оне који не морају да плаћају кирију губитак зараде од неколико стотина или чак хиљада евра дневно огроман је корак уназад, па се на све начине труде да колико толико остану у послу.
Како су неки од њих објаснили да организовање журки виде као начин за преживљавање.
- Ја морам некако да прехраним породицу током ванредног стања. Видео сам на интернету да се млади распитују за простор, тако да сам прилику и искористио. За изнајмљивање простора, са чишћењем након журке, узмем до 400 евра. Можда делује много, али ја се излажем великом ризику - каже саговорник и додаје да су ову цену људи спремни да плате без много размишљања.
За ову прилику посебно су "погодни" локали који нису на видном месту, смештени у сутеренима или хаусторима, али и подрумима, поткровља, који су центри постали градских дешавања. Ја имам локал, направим атмосферу и људи који дођу.
Буде их по 20-30, не више. Нити их ја посебно зовем, нити их неко тера да остану. Једноставно воле да буду ту. Свако долази на своју одговорност, пре него што уђу кажем им да чувају одстојање, а шта они после раде, не гледам - прича М. А., који пиће служи с маском на лицу и додаје да су му гости углавном млади од двадесетак година, али да има и старијих гостију.
На журке се, долази као на дечје родендане у основној школи, око 17 сати, а са њих одлази кад прође полицијски час, раном зором.
Док је разлог за приређивање оваквих догађаја страх од банкрота и борба угоститеља за опстанак, разлози за посећивање тајних журки леже у жељи младих да очувају друштвени статус - објашњава за психолог Емилија Столић.
- Када је посреди размишљање "млад сам, неће то мене, идем само на журку код проверених људи", обично се ради о несвести младих. У најбољим су годинама, па им у вредносном систему здравље није на првом месту - каже саговорник.
Локали на црно и пре короне
У Србији, а нарочито у Београду, и пре короне постојали су илегални кафићи или кафићи без дозвола за рад у којíма су се окупљали млади који воле марихуану или баш старији којима су одговарале ниске цене пића које су, наравно, биле такве јер власници нису плаћали никакав порез.
- Значи, имали сте два типа кафића, како ми то кажемо, за младе мангупе или за пијанице. Никада није био проблем да таква места буду пуна, а пошто нигде нису заведена, сад тек цветају - каже власник кафића једног од тих кафића.
ЗАБРИЊАВАЈУЋИ ПОДАЦИ ИЗ ПРОКУПЉА: Забележено 13 нових случајева корона вируса
КОНАЧНО ЈЕ РАЗЈАШЊЕНО: Колико смо заштићени од короне ако свакодневно узимамо витамин Ц?
Огласила се САНУ о захтеву Синода: Уз искрено поштовање према СПЦ и верницима, треба поступати рационално
Лепе вести за Браничевски округ: Излечена жена која је била први регистровани случај
Преминуо Драган Тороман, легенда Истраживачке станице Петница, визионар, истраживач и стручњак за ИТ