ИМАЈУ ВАШУ СЛИКУ И ПОДАТКЕ: Ако користите "Ајфон" ОВО морате знати!
Милиони корисника у паници
Компанија "Ејпл" је потврдила да скенира слике свих својих корисника, наводно, да би креирала евиденцију злостављача деце.
Само у TRAVELLAND-U: ХИТ ЦЕНЕ егзотичних путовања ЗА ШКОЛСКИ РАСПУСТ!
Нова СТРАТЕГИЈА ЗА СМАЊЕЊЕ ЗАГАЂЕЊА: Србју ће чист ваздух коштати 2,4 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА
АЛАРМАНТНО СТАЊЕ У БЕОГРАДУ! Због загађења расте број оболелих од РАКА ПЛУЋА, а листа болести ЈЕ СВЕ ДУЖА!
Са друге стране, компанија није објаснила на који начин "скенирање" функционише, изазивајући бригу корисника о приватности информација.
Иако је непознато када су почели са скенирањем слика својих корисника, шеф "Ејпла" за приватност података, Јан Хорват, потврдио је на једном догађају у Лас Вегасу ове недеље да компанија ради на усавршавању технологија које ће помагати за откривање материјала на којима су злостављана деца.
"Ејпл" је већ наговестио прошле године да ће можда моћи да преиспитује слике у вези са злостављањем деце, а тек је ове недеље на свом сајту поставила дисклејмер обавештавајући кориснике о новој "пракси", али је Хорватова изјава заправо прво обавештење да је компанија већ користи скенирање.
Један број технолошких гиганата, укључујући "Фејсбук", "Твитер" и "Гугл", већ увелико имају опцију за скенирање слика познатију као ФотоДНК, која упоређује слике кориснике са сликама злостављача деце.
За сада није познато да ли "Ејпл" користи исти начин за скенирање.
Овај потез изазвао је лавину критика, преиспитујући искрену жељу "Ејпла" да помогне у сузбијању криминалних активности и бојећи се да ће у будућности приватност корисника бити злоупотребљена.
- Наравно да се сви противе злостављању деце, и то овде није проблем. Једини пролем је што им не верујем - изјавио је познати амерички новинар и коментатор Чадвик Мур за медије, и дода:
- Заиста не верујем да је "Ејплу" уопште стало да помаже у борби против криминала.
Експерт за технологију и адвокат Бил Мев каже да критичари греше, првенствено јер људи не разумеју како технологија функционише, те је објаснио:
- Технологија која се користи је веома "паметна". Није неопходно да компанија "Ејпл" види вашу слику, и сам процес је много мање илустративан, и у реалности то изгледа као да поседују ваш отисак прста који могу да упореде са другим због борбе са криминалом, не угрожавајући ваш идентитет.