ИМАТЕ ДУГ И ЗАСТАРЕО ЈЕ? Е то више не важи - СТИЖУ ИЗВРШИТЕЉИ!
Извршитељи морају по закону да поступају по предлозима поверилаца и у случају када су потраживања застарела
Веома чест проблем, на који указују бројни грађани и адвокати, јесте случај да извршитељи доносе решења о пленидби дела плате на основу застарелих потраживања, на пример, „Инфостана“ и „Паркинг сервиса“, која иначе застаревају за годину дана.
Заменица председника Коморе извршитеља Светлана Манић за Блиц истиче да извршитељи приликом доношења решења о извршењу за неплаћене комуналне услуге нису законом овлашћени да цене да ли је потраживање застарело, већ о томе може само да одлучи суд по приговору дужника:
ИСПОВЕСТ БЕОГРАДСКОГ ЖИГОЛА: Масирам клијенткиње до 70 година, обавезна сексуална завршница!
- Ми смо у обавези да донесемо решење где су за то испуњени услови. Застарело потраживање није разлог да извршитељ не донесе решење о извршењу. Таквих решења је веома мало у укупном броју.
Она напомиње да су трошкови јавних извршитеља регулисани правилником.
- Грађани имају право да се, у случају када сматрају да су трошкови превисоко одређени или да је извршитељ учинио неку другу незаконитост, обрате Комори извршитеља или Министарству правде. Ми морамо да поштујемо законске одредбе - напомиње Манићева.
ЗАГЛЕДАЈТЕ СЕ У ОЧИ СВЕТЕ ПЕТКЕ: А онда ће она вама погледати у душу и СВЕ открити (ФОТО)
Иначе, грађани имају право да у кратком законском року од пет радних дана од добијања одлуке извршитеља поднесу приговор на застарелост. После истека тог рока решење се ставља на огласну таблу суда. После осам дана сматра се да су грађани обавештени и извршитељ покреће принудно извршење. У случају да не искористе овај рок јер се дешава да су на путу, у болници, имају право да покрену поступак пред судом.