ИНФРАЦРВЕНИ ТОПЛОМЕР ШТЕТИ ДЕЦИ? Родитељи у страху, а ево шта кажу стручњаци!
Свакодневно нам због корона вируса мере температуру помоћу инфрацрвених топломера, а међу грађанима, поготово родитељима појавио се страх да мерење температуре на челу оштећује пинеалну жлезду.
Медицинска сестра је као разлог навела да је деци веома осетљива пинеална жлезда, а свакодневно излагање инфрацрвених и УВ светлости може довести до њене калцификације. Она је саветовала да се и код деце, али и код одраслих температура мери тако што се топломер упери ка унутрашњем делу леве руке.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/09/15/profimedia-0325387350.jpg?itok=VjTE9_p8)
СРБИЈА У БОРБИ СА СМРТОНОСНИМ ВИРУСОМ: Отворен пети центар за прикупљање "ковид плазме"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/28/profimedia-0556155706.jpg?itok=yVVUMcGd)
СВЕ ИНСПЕКЦИЈСКЕ СЛУЖБЕ НА ТЕРЕНУ: Контролише се поштовање мера превенције ширења короне у овим објектима
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/23/untitled.jpg?itok=5lRde_4k)
РЕШЕНА ДИЛЕМА! ОВО СУ НАЈЕФИКАСНИЈЕ МАСКЕ: Српска фармацеуткиња решила недоумицу
Пинеална жлезда, или епифиза, је мала жлезда величине 8 милиметара која се налази у мозгу, између можданих хемисфера и која лучи мелатонин. То је хормон који утиче на биолошки ритам, регулише будност и спавање.
Уколико се епифиза оштети мозе бити веома опасно јер мозе довести до цистицно - фиброзних промена, односно бенигног тумора, који убрзо прелази у малигни, али и као бенигни током година доводи даље својим растом до низа озбиљних проблема.
Да ли је ова претпоставка тачна? - Апсолутно не! - одговорила је др Катарина Лалић.
Др Лалић је објаснила да та количина инфрацрвеног зрака, коју производи топломер, никако не може да утиче ни на сам организам, а посебно не на пинелну жлезду која се налази у мозгу. Осим тога, чак и да су инфрацрвени зраци директно уперени према жлезди, она се налази превише дубоко у мозгу да би могли да је достигну.