Завладао опасан тренд! Инфуенсери их рекламирају, а могу да имају кобне последице: Доктори апелују на одговорно конзумирање ових производа
Све више жена под утицајем инфлуенсера узима терапију тестостероном, упозоравају лекари и додају да се тај хормон препоручује искључиво женама само у малим дозама ради подизања либида.
Због те праксе, забележени су и смртни случајеви.
Колико је опасно узимати медикаменте, хормонску терапију и суплементе на своју руку, објаснио је проф. др. Ђуро Мацут, ендокринолог из Клиничког центра Србије.
- То је један тренд који иде циклично, периодично и ту се доста разликује, да кажем, Европа, Америка. Ми имамо доста утицаја тог америчког, управо тих инфлуенсера. Постоје апсолутно забрањена подручја где не треба узимати хормоне или некакве лекове и то је једна од области заправо ендокринотерапије која се налази на листи Међународног олимпијског комитета. А све су то лекови који су забрањени у спорту, рекао је проф. др Мацут у гостовању на РТС-у.
Тестостерон - фама из Америке
А када су забрањени у спорту, највећи број тих лекова забрањен је и за “нормалан живот”.
Према речима овог професора, људи сматрају да ће узимањем хормон “вечно живети и бити млади”, а заправо узимање хормона на своју руку може директно погодити наше здравствено стање.
- Постоје велике групе тих лекова, хормона пре свега, где немамо јасан доказ да је нешто од користи. Ми имамо јасне индикације. Хормонска надокнада која се, рецимо, дешава око 50. године и иза тога, у том неком периоду настаје прелазни период када треба узети хормоне, али то су естрогени. Тестостерон је једна фама која се направила у Америци управо под дејством и под утицајем инфлуенсера. Када они објаве да је неко, рецимо, узео један хормон, то види преко 5, 10 или 20 милиона њихових пратилаца и аутоматски постаје врло виралан, како то кажу, и онда људи траже тај исти лек. Не знајући да ли уопште помаже. Значи, јако пуно се данас ослањамо на те медије, на друштвене мреже, не питамо лекаре који заправо јесу у тој области, ендокринолози су у томе врло суверени, рекао је проф. Мацут за РТС.
Од грубог гласа до инфаркта
Жене, очигледно, нису свесне шта се дешава када узимају тестостерон без саветовања са лекаром. Осим маљавости и грубљег гласа, жене не знају које их још последице чекају.
- Такође не знају колико дуго нешто треба да узимају да би процениле да ли уопште има неког ефекта. У касном неком периоду или дугом неком исходу може да погорша и кардиоваскуларне исходе. Можемо да се играмо и са стањима као што су инфаркт миокарда, срчани удар или нешто слично. Значи, примена хормона у неиндикационом подручју заправо јако штети неким категоријама људи. Морамо питати лекара, морамо се посаветовати, упозорава проф. Мацут.
Постоји, додаје, палета хормона који су хормонска надокнада која треба да се да одређеним категоријама жена.
- Ту су жене у прелазном периоду, друго то је менопауза, жене које рано изгубе циклус или у неким другим стањима остану без својих, да кажем, репродуктивних органа, тада им треба дати надокнаду. Тестостерон или деривати или нешто слично томе се може дати у изузетним случајевима када постоји смањен либидо, рекао је проф. др Мацут.
Хормони кривци и за стерилност
Слична је ситуација и са мушкарцима који, због бољих ефеката у теретани, на своју руку почињу да узимају тестостерон.
Лекару се јављају тек када дође до негативних ефеката.
- Они дођу када је већ нерешив проблем. Обично је у питању стерилитет, кад говорим о мушкарцима, то је обично инфертилитет, смањена плодност или стерилитет, не успевају да остваре потомство са партнерком. Тада стижемо до ситуације да можда узимају стероиде који доводе до смањења производње сперматозоиде - каже овај професор.
Ниво хормона у крви се мора контролисати и тек онда, према резултатима, нешто дозирати.
Србија Данас/Блиц