Коефицијент интелигенције ОПАДА, ево која генерација је била НАЈПАМЕТНИЈА у последњих 50 година
Научници дошли до нових сазнања о интелигенцији младих
Најновије истраживање норвешких научника показује да је коефицијент интелигенције младих у опадању.
Прочитајте и:
Након Другог светског рата IQ младих људи непрекидно је растао ( тзв. Флинов ефекат ). На сваких десет година, просечан коефицијент интелигенције повећавао се за око три бода.
Научници Центра за економска истраживања Рагнар Фриш у Ослу, анализирали су резултате стандардних IQ тестова, које су пре служења војног рока радили мушкарци између 1962. и 1991. године (њих око 730.000) и закључили да је Флинов ефекат одавно достигао врхунац.
Истраживање показује да су највећи IQ имали они који су рођени 1975. године, док су мушкарци рођени 1991. године имали у просеку пет бодова мање.
Научници претпостављају да на ту чињеницу утичу бројни фактори, укључујући и начин васпитавања и образовања деце. На пример, данас се више не посвећује толико пажње учењу и вежбању математике и језика, док се, истовремено, повећало време коју деца проводе испред ТВ-екрана и у коришћењу технологија.
Др Оле Рогеберг, један од аутора студије, међутим, наглашава да нижи IQ не мора нужно да се протумачи као глупост, већ да се деца прилагођавају новој стварности коју прожимају дигиталне технологије. То су вештине које се не могу тако лако проценити и вредновати стандардним IQ тестовима.
- Научници који проучавају интелигенцију праве разлику између флуидне и кристализоване интелигенције. Кристализована интелигенција су ствари којима су вас научили и које сте вежбали, а флуидна интелигенција је ваша способност да препознате нове моделе и користите логику за решавање нових проблема - рекао је др Оле Рогеберг.