Мигранти нападају Србе на југу! Лупају на прозоре, а онда се скупе у двориште, људи се СЕКИРАМА БРАНЕ!
Народ се брани вилама и секирама
- Оне вечери када су ми мигранти лупали на прозор било ми је подједнако стресно као и када је 1999. године почело бомбардовање. Сама и незаштићена, прво сам викала, а потом сам узела у руке секиру, једино од "оружја" што имам и изашла полако на терасу.
Милинко је ОЖЕНИО АЛБАНКУ, пре свадбе ју је видео САМО НА СЛИЦИ: Без предрасуда ОТКРИВА какав је његов брак
ДЕЈАН УЛОВИО ДУНАВСКО ЧУДОВИШТЕ: "Брка" од ШЕЗДЕСЕТ КИЛА се предао после ЖЕСТОКЕ БОРБЕ (ФОТО)
ЗАВРШЕН ТРЕЋИ ДАН 5. МЕДИА МАРКЕТА: Спортисти, глумци, певачи и политичари одговарали на питања СрбијеДанас! (ФОТО)
Овим речима Стевка Секић из Мердара описује осећај од пре неколико ноћи, када је на њену кућу која се налази крај магистралног пута Приштина - Ниш, на деоници од Мердара ка Куршумлији, како каже, нагрнула група миграната.
На прозор њене куће су куцале две жене из групе од петнаестак миграната. Остали из групе, у којој је било и млађих људи и деце, чекали су у дворишту да виде да ли ће неко из куће да се јави. Разбежали су се када је уплашена Стевка почела да дозива у помоћ и када су ка њеној кући, чувши позиве, кренуле комшије.
Како сведоче мештани Мердара, Косаничке Раче, Рудара и других села на овом потезу, мигранти у групама улазе из правца Космета. Углавом то чине кроз некадашњи железнички тунел у Мердару, али и другим илегалним путевима.
- Очито је да их неко са косовске стране административне линије инструише како да илегално пређу линију. У последње време упадају са свих страна, па чак и из околних шума - не скривају револт житељи Мердара, који су у почетку дочекивали мигранте храном и пићем.
Али, како је време одмицало, осим што се број миграната који упадају на њихове поседе увећавао, тако су постајали и агресивнији.
- Осматрају која је кућа празна и по правилу у такве куће упадају и пљачкају их, а још је горе што се дешава да нападну и мештане - прича Драган Рајковић, председник Месне заједнице Косаничка Рача.
Крећу се крај пута у групама од по петоро-шесторо, а некада их је и десетак, што изазива страх код пролазника.