ИСКУСТВО ДОКТОРА КОЈЕ БИ МОГЛО ДА СЕ ИСКОРИСТИ ЗА СУЗБИЈАЊЕ КОРОНЕ: Истина прегледа нултог пацијента вариоле вере!
Марта 1972. године у Новом Пазару све је почело од пацијента зараженог на Косову богињама
Ових дана навршило се 49 година од како је бившу Југославију захватила епидемија тада већ готово искорењене вариоле вере, током које је Нови Пазар био једно од жаришта.
НАЈБРОЈНИЈА ГРУПА ПО ПИТАЊУ РИЗИКА: У 44 одсто случајева могуће да дође до компликација од ковид инфекције
У МОЗГУ УМРЛИХ НАЂЕНЕ ЗОМБИ-ЋЕЛИЈЕ: Понашају се збуњено, настављају да живе и после смрти тела!
СОЦИЈАЛНЕ РАДНИЦЕ КАЖЊЕНЕ ЗБОГ НЕЗАКОНИТОГ ПОСТУПАЊА: Смењена директорка Центра у Блацу
Интерниста у пензији Назим Нокић (85), из овог града, тврди да захваљујући масовној вакцинацији, брзој реакцији надлежних, ограничавању кретања и максималном ангажовању државе да спречи ширење ове опасне заразне болести, она данас званично постоји само у лабораторији.
Он је од првог дана био укључен у лечење пацијената, провео је готово месец дана у карантину и има непроцењиво искуство које би се и сада могло искористити за сузбијање пандемије корона вируса.
Сећа се да је марта 1972. године у Новом Пазару све почело од пацијента зараженог на Косову богињама, које је пренео свом брату, а неколико дана након тога је и преминуо. Тај Новопазарац је био прва жртва вариоле, а болест је пренео и у болницама у Чачку и Београду, где је био на лечењу.
- Цео град је веровао у чаршијске приче да је он преминуо од последица погрешно дате инекције, а ја сам на молбу пријатеља, јер ми је био слободан викенд, прегледао његовог брата, који је хоспитализован као тежи болесник, али без још увек успостављене дијагнозе. Испред себе сам имао младића са високом температуром и зараслом брадом, кроз коју су се виделе црвене бубуљице, а које сам у том тренутку тумачио његовим фебрилним стањем. Сем благог налаза на плућима, попут оног код просечног пушача, друге трагове за постављање дијагнозе нисам имао, али сам био свестан да пред собом имам тешког болесника - присећа се Нокић.
Иако у то време млад лекар али и са великим искуством које је због недостатка кадра стекао најпре у родним Рожајама, па у Новом Пазару, одбацио је сугестију колеге Шефкије Спаховића да су у питању велике богиње.
- У року од 15 минута пријатељ ми је у поверењу рекао да је и његова мајка, старија жена која је некада давно боловала велике богиње, такође препознала симптоме те заразне болести код тог младића. Обе сугестије сам одбацио, јер сам знао да те болести нема више од 40 година у Југославији, а притом она не може без контакта да се пренесе. Никакву везу нисам успостављао са овим болесником и његовим братом, јер нисмо у том тренутку ни знали од чега је он преминуо - прича лекар.
Тако су једино он, медицинска сестра и болничарка, као први који су примили и прегледали тог пацијента, наредних дана улазили у његову собу до пристизања лабораторијске дијагностике из Београда и потврде да су ипак у питању велике богиње.
- Још пре званичне потврде, начелник одељења и директор болнице донели су одлуку да се сви пацијенти и здравствени радници на инфективном и интерном вакцинишу против великих богиња. Када је потврђено да су у питању велике богиње почела је масовна вакцинација становништва, ограничено кретање, а општина је донела одлуку да се у баракама у Новопазарској бањи формира карантин за заражене. Нас око 50, медицинско особље и сви пацијентима који су се задесили на одељењу остали смо ту у карантину, да чекамо циклус од три недеље без заражених - присећа се Нокић.
Осим болничког, био је формиран и ванболнички карантин за особе које су биле у контакту са зараженима.
Нокић додаје да су се наредних дана појавила још два новозаражена пацијента, за које се касније испоставило да су кришом ишли да виде оног првозараженог, што је њихово карантин додатно продужавало за још три недеље.
Овај познати новопазарски интерниста је тада у карантину провео око месец дана, а у Новом Пазару се наредних месеци, по његовом сећању, заразило укупно око 20 пацијената, од којих је само један преминуо.
Интересантно, да је држава тада прикривала од јавности право стање са бројем заражених.
- Епидемија је трајала знатно дуже него што је званично обавештавано у то време, јер је из државних интереса свакодневно саопштавано да нема новозаражених, међутим у Новом Пазару их је било. То су били појединачни случајеви, а читав реон општине Нови Пазар био је блокиран контролним пунктовима, које су обезбеђивали полиција, санитарна инспекција и епидемиолошке службе. Сви вакцинисани су имали написмено доказ и једино тако је могло да се изађе или уђе у ово подручје - каже Нокић, истичући да је масовна вакцинација свих Новопазараца, старих, младих и деце, завршен за две недеље.
Упоређујући све то што се дешавало пре скоро 50 година са данашњом пандемијом корона вируса, каже да му је несхватљиво да неко не прихвата препоруке епидемиолога и да одбија да се вакцинише.
- Тада се одговорније реаговало, систем је био другачији, као и сама организација здравствених служби. И тада је било веома мало старијих људи који су пружали отпор вакцинацији, али то је било неупоредиво са овим данашњим. Тада је вакцинација била принудна, није могло да се одлучује хоћеш ли или нећеш да се вакцинишеш и људи су били свесни озбиљности ситуације. У условима несрећа овог типа, где немате решење, ви морате да прихватите и одређени ризик, јер вакцинална реакција је нешто што може да се очекује, а ово је болест од које се масовно умире - рекао је Нокић.
Истиче да људи водећи рачуна о свом здрављу, а то је једино могуће вакцинацијом и придржавањем епидемиолошких мера, штите своје ближње, а тако и комплетно друштво.
- Вакцина је спасила ширење многих болести, па нас тако и данас у доба ове пошасти може вратити нормалном животу. Нуспојаве попут бола, малаксалости и температуре су ситни проблеми према онима које људи могу имати уколико се заразе корона вирусом - оценио је Нокић.