"ПОМОДРИ ИМ ЛИЦЕ, НЕ МОГУ ДА ДОЂУ ДО ДАХА" Отац бебе оболеле од великог кашља открио важне детаље о опасној инфекцији
Током прошле године на територији Србије су пријављена укупно 1.342 потврђена случаја великог кашља
Према подацима Градског завода за јавно здравље, од великог кашља је од марта 2023. у Београду оболело 769 људи, али се верује да је број заправо већи. Министарство здравља је недавно навело да су у претходних 13 месеци евидентирана четири смртна случаја узрокована великим кашљем код невакцинисане деце млађе од три месеца.
ШТА СЕ ОВО СПРЕМА У ДРЖАВИ КОЈА СЕ ГРАНИЧИ СА СРБИЈОМ?! Издата црна упозорења на невиђене олује, а ево шта је најопасније
"ЈЕЛ ВИ ЗНАТЕ ДА ЈЕ ДАНАС НЕДЕЉА?!" Бака из Петроварадина постала ХИТ, умешала се у ЖЕСТОКУ свађу мушкараца (ВИДЕО)
"ОВО ЈЕ РЕВОЛУЦИОНАРНО" Први пацијент примио ВАКЦИНУ ПРОТИВ РАКА, ево које би туморе могла да лечи
У саопштењу Министарства здравља и Батута од 31. јануара, стоји да су од 1. јануара 2024. закључно са 31. јануаром, пријављена укупно 253 потврђена случаја пертусиса код којих је дијагноза постављена од почетка 2024. године. У наведеном периоду пријављен је један смртни исход узрокован пертусисом код невакцинисаног детета млађег од три месеца.
Такође, како је саопштено, током прошле године на територији Србије су пријављена укупно 1.342 потврђена случаја великог кашља. У том периоду, од почетка сезоне респираторних инфекција, пријављена су три смртна исхода код невакцинисане деце млађе од три месеца, код којих је потврђен пертусис.
Отац бебе која је у октобру, са само два месеца, оболела од великог кашља, наводи, да се у октобру прехладила, исто као и њена мајка. Почело је кашљем и лаганом температуром. Пошто кашаљ није пролазио, родитељи су бебу одвели прво у Дом здравља на Новом Београду. Тамо је добила терапију која је укључивала инхалирање и све оно што спада у редовну терапију за бебе када се прехладе.
Међутим, прехлада није пролазила, већ се погоршавала. Беба је сваким даном почела све више и јаче да кашље, па су је одвели у Институт за мајку и дете. Он каже пре овога што се десило о великом кашљу није готово ништа знао.
Важно је пронаћи лекара који зна да препозна болест
Он напомиње да они нису "бежали" од вакцине, али напомиње да још није било предвиђено да се беба вакцинише, зато је и дошло до компликација.
- Ми нисмо бежали од вакцине, ми смо трчали ка њој. Једноставно, ова болест ју је стигла пре термина. Он није стигла да се вакцинише зато што је добила велики кашаљ пре вакцинације. Уобичајено је, колико знам, да деца вакцину за велики кашаљ примају трећег или четвртог месеца. Нисмо антиваксери, нити ишта у том смислу. А нама се десило да и моја супруга, и беба имају велики кашаљ. Супруга је то боље поднела, али беба није. Притом, ми је много нисмо изводили напоље, нити доводили у ситуацију да је у некој "маси", али ју је болест ипак закачила - каже отац бебе.
Кашаљ је постајао све гори
Беба је хоспитализована у "Мишовићу", одређена јој је терапија, али њој се стање компликује, и кашаљ постаје све гори.
- Срећа је што у "Мишовићу" имају специјализовану дечију пулмологију и око ње су били највећи стручњаци. Услови су у клиници добри, тако да сам ја имао кревет поред своје ћерке, и могао сам да будем уз њу све време. А то ће бити кључно у тим тренуцима. Креће погоршавање болести, и она на сваких пола сата, сат времена почиње јако да кашље. Добила је терапију, али је велики кашаљ јако озбиљан и јако незгодан, јер га зову – стодневни кашаљ, зато што траје три месеца. Код одраслих људи је симптом да их тај кашаљ дуго мучи, дави, и јако им је напорно. Деца која су у школском узрасту, када имају велики кашаљ, толико кашљу да крену да повраћају, дешава се и да им пуцају капилари у оку, па им беоњаче буду модре. Дешава се и да се онесвешћују од кашља. А код малих беба је најопасније. За њих је то опасно по живот - констатује отац детета.
Додаје да бебе не знају да избаце шлајм који се ствара у плућима, нити знају како да кашљу, па тешко дишу и зацењују се од кашља. Лице им поцрвени, помодри, и не могу да дођу до даха између напада кашљања.
- Желим да истакнем да је особље у "Драгиши Мишовићу" било веома љубазно и професионално, и да имамо срећу што имамо једну такву институцију. У тешким околностима у којима смо се нашли, све је било одлично. врло, врло квалитетно особље. Колике год плате да им даш, нема тог новца који може да плати све што ти људи преживе у току свог боравка на послу - подвлачи отац бебе.
(Србија Данас/Н1/И.М.)