ИСТРАГА ЗБОГ СМРТИ ПОРОДИЉЕ: Крагујевчанка које је умрла после порођаја имала више болести, шест лекара јој се борило за живот
Због смрти породиље А. М. у Клиничком центру у Крагујевцу, а која је после порођаја преминула 2. марта, Министарство здравља наложиће здравственој инспекцији да се уради такозвани спољашњи стручни надзор.
- Испитаћемо све чињенице и околности у том конкретном случају - кажу у Министарству.
Истовремено, руководство крагујевачког клиничког центра већ је започело такозвани унутрашњи стручни надзор, процедуру која ће дати одговоре шта се дешавало у вези са здравственим стањем пацијенткиње А. М.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/ivan-tasovac_foto_srbijadanassasa_dzambic_1.jpg?itok=pytpB6As)
ТЕШКА ПОВРЕДА КИЧМЕ МУ СПАСИЛА ЖИВОТ! Невероватна прича Ивана Тасовца за велику животну поуку!
Резултати "оба надзора" требало би да стигну у наредним данима, а како се сазнаје у тој здравственој установи, преминула пацијенткиња имала је врло ризичну трудноћу јер је боловала од неколико тешких болести.
- Имала је урођену тромбофилију или болест коју карактерише повећана склоност организма ка стварању тромбова или крвних угрушака и повишен крвни притисак. За то је добијала адекватну терапију, али и лекове за обољење штитне жлезде. Због свега тога, одлучено је да се породи природним путем, у епидуралној анестезији - каже извор из КЦ "Крагујевац".
Према његовим речима, читава драма почела је када је несрећна жена пријавила бол у грудима након природног порођаја.
- У том тренутку у сали је било укупно шест лекара, три гинеколога, педијатар-неонатолог, као и два анестезиолога, али и бабице и техничари. У међувремену, дошло је до компликација, односно појаве такозване дисеминоване интраваскуларне коагулације (ДИК), шокног стања које карактеришу многобројни тромбови који су се створили у крвним судовима. Смртност од ДИК-а у свету је у преко 90 одсто случајева - каже он и додаје да су сви покушаји примене најмодерније терпије остали безуспешни.
Без обзира на то што је у том тренутку било ангажовано још два гинеколога и два анестезиолога, као и цео тим трансфузиолога.
- Нажалост, кобни исход није могао да буде избегнут - каже наш извор.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/03/12/hladan_vetar_2_foto_tanjugjaroslav_pap.jpg?itok=nhPvOH23)
Обуците се ТОПЛИЈЕ: Дан облачан, са слабом кишом, највиша дневна 10 степени
Према његовим речима, породица преминуле породиље све време је обавештавана о компликацијама које су настале.
- За сада се сумња да су до таквог исхода довеле њене хроничне болести - каже саговорник "Блица".
Иначе, породица није желела да даје узјаве медијима поводом овог догађаја у Клиничком центру у Крагујевцу док не буду стигли резултати унутрашњег стручног надзора, али и док се не утврди коначни узрок смрти.