ИСТРАЖИВАЊЕ УКАЗАЛО НА ОПАСНО ПОНАШАЊЕ БЕОГРАЂАНА: Половина становника главног града не хаје за корону
Сваки седми Београђанин не верује да је корона опасна
Сваки седми Београђанин не верује да је корона опасна, а половина становника главног града уопште није забринута ако се буде заразила, показало је истраживање Института за епидемиологију Медицинског факултета у Београду.
Повратак клупског фудбала: ГОРИ СВЕ од Лондона до Напуља!
ЗБОГ ЕПИДЕМИЈЕ КОРОНА ВИРУСА: Овако ће изгледати опроштај верника од патријарха Иринеја
КОРОНА УЗИМА ДАНАК: Још један град у Србији прогласио ВАНРЕДНУ СИТУАЦИЈУ
Према овом истраживању, трећина становника главног града уопште не носи маску, а чак 40 одсто не пере редовно руке више од 20 секунди.
Стручњаци кажу да су ово забрињавајући подаци који указују да се под хитно цело друштво мора укључити у јачање свести о спречавању ширења опасне заразе.
Колико је ситуација алармантна у главном граду, показују и званични подаци Института за здравствену заштиту "Батут", према којима је чак половина укупно заражених у Србији из Београда!
Резултати Медицинског факултета показали су да се препорука свих мера Кризног штаба у сузбијању епидемије убедљиво највише придржавају грађани старији од 65 година, док су генерално жене више забринуте од мушкараца и оне у већини користе маске и држе прописано одстојање.
Када је реч о имунизацији, нешто мање од половине испитаника, 45 одсто, још није одлучило да ли би се вакцинисало против ковда-19, док сваки четврти тврди да му не пада на памет да вакцинише. Свега девет одсто Београђана рекло је да ће примање вакцине зависити од тога ко ју је произвео.
Државни секретар Министарства здравља Берислав Векић објашњава да се увидом у ово истраживање поставља питање јесу ли грађани довољно информисани о болести.
Државни секретар Министарства здравља: Појачати тестирање
Државни секретар Министарства здравља Берислав Векић каже да је важно да се осим свести о превентиви повећа и број тестирања.
- Здравствени систем до сада је показао спремност да може да се прилагоди ситуацији и збрине све којима је помоћ неопходна. Наши капацитети иду у правцу великог броја тестирања на дневном нивоу и он ће расти како опрема буде стизала и како сви центри, односно 34 лабораторије, како је планирано, буду укључивани у тај систем - каже Векић.
- Овакви подаци су поражавајући и не могу да разумем шта је разлог за неодговорно понашање и зашто се не спроводе начини који би спречили оболевања. Лако је чекати око 23 сата увече да би се ушло у ноћни клуб и проводити ноћ у маси људи где не знамо ко је позитиван а ко негативан на корону. Онда се тако вирус преноси укућанима, да би потом, кад се јаве симптоми, долазили на клинике често и нервозни. Дешавало се да буде и инцидената, а све су то показатељи колико још морамо радити на буђењу свести и превенцији - каже Векић.
Докторка Татјана Пекмезовић са Медицинског факултета каже да је анализа показала још и да је оваква врста истраживања неопходна као део комуникационе стратегије, која је уједно основни принцип управљања у кризним ситуацијама.
- Упркос апелима да је ношење маске кључна превентивна мера, свега 68,6 одсто испитаника навело је да поштује ту меру, као и да држи дистанцу од два метра. Циљ ове студије био је да урадимо процену ризика, испитамо ставове и понашање у вези са заштитом ризика од ковид-19 инфекције - каже Пекмезовићева.