Излечени од короне имају велике проблеме: Поједини домови за старе не желе да их приме у своје установе
Реч је обично о особама чија су деца у иностранству и о њима нема ко да брине.
Поједини власници домова за старе не желе да после прележаног ковида 19 у своје собе врате доскорашње станаре. Како оцењује др Горан Стевановић, директор Инфективне клинике у Београду, велики проблем са овим пацијентима настаје по њиховом отпуштању из болница.
Реч је, како је нагласио, обично о особама чија су деца у иностранству и о њима нема ко да брине. Такође, проблем представља и где збринути излечене пацијенте који су бескућници, а након болничког лечења требало би још одређено време да проведу у самоизолацији. Ситуација, по његовом мишљењу, мора системски да се реши за те пацијенте.
Доктор Несторовић: "Многи ЖИВЕ од короне, волели би да ово траје ЈОШ ДВЕ, ТРИ ГОДИНЕ"
Др Несторовић: Нема другог таласа, али ПОЛОВИНА ЉУДИ на репсиратору ће умрети, друге земље лажу о жртвама
Др Срђа Јанковић упозорава: "Још није време за свадбе и крштења, избегавање блиских контаката и даље важи"
У Министарству за рад истичу да се смештај корисника у државне домове ради обрадом надлежног Центра за социјални рад, док је смештај у приватним, предмет непосредног уговарања са корисником или његовим старатељем.
- У зависности од ситуације, повратак корисника после лечења, ако су испуњени претходно изнети услови, прати Центар за социјални рад, корисник или његов старатељ - кажу надлежни.
Посете два метра од капије
- Посете у установама социјалне заштите још нису дозвољене, а оног тренутка када будемо размишљали о ублажавању ове мере, омогућићемо евентуално посете на четири метра удаљености. Сродници неће моћи да уђу у дом, већ ће бити два метра од капије, а на истом одстојању ће бити и корисници са друге стране - рекао је Зоран Ђорђевић, министар за рад, приликом посете Центру за заштиту одојчади, деце и омладине у Звечанској и Дому за старе на Вождовцу.
Према подацима од 4. маја, вирусом корона заражено је 350 корисника и 97 запослених у социјалним установама, међутим, податак о броју преминулих станара старачких домова од вируса корона из ресорног министарства нисмо добили.
Према незваничним подацима око четвртине умрлих од ковида 19 у Србији су управо корисници домова за старе. Само из нишког Геронтолошког центра преминуло је више од 40, а велика жаришта биле су и приватне установе "Доживети стоту" у Земуну, "Стара пруга" на Умци, "Ескулап" у Нишу и "Радост" у Неготину.
- Поступајући по Уредби Владе, домови за смештај у којима се појавио вирус организују карантин од 14 дана и сарађују са надлежним епидемиолошким службама које контролишу стање у њима . Одлука о повратку корисника са лечења се доноси на основу мишљења епидемиолошке службе и претходи јој тестирање корисника на вирус и постојање техничких могућности дома да организује превентивну изолацију корисника по повратку- наводе у министарству.
Према сазнањима Радослава Миловановића, председника Удружења приватних установа за старе, ниједан корисник дома није после изласка из болнице и другог негативног теста на ковид 19 остао без смештаја.
Министарство обезбедило помоћ социјално угроженом становништву у Златиборском и Рашком округу
НЕОБИЧНА СРПСКА СЛАВА! Ђурђевдански обичај не ваља прекидати: Прво дезинфекција, па ломљење колача
КОРОНА У МАНАСТИРИМА ОВЧАРСКО - КАБЛАРСКЕ КЛИСУРЕ: Заражени монаси и посетиоци (ФОТО)
Нишавски округ и корона вирус: У доскорашњем жаришту тестирано близу 1000 особа, ево колико је позитивно
Др Кисић Тепавчевић објаснила: Ево шта је услов за одјављивање епидемије у Србији