Изузетно ЗАРАЗНА БОЛЕСТ хара међу децом у Србији! Стручњаци апелују: Ако приметите ОВАЈ СИМПТОМ правац код лекара
У Србији тренутно влада више вирусних и бактеријских инфекција, а осцилације временских прилика додатно погоршавају ситуацију.
Међу њима, посебну пажњу привлачи БРНУ вирус, тип коксаки А вируса, који се првенствено јавља код деце млађе од пет година, али може захватити и одрасле особе.
Др Славица Марис, епидемиолог, објашњава да је БРНУ вирус болест руку, ногу и уста.
"То је новији вирус и најчешће погађа децу узраста до пет година, али може оболети и одрасла особа. Изузетно је заразна болест, преноси се капљичним путем и путем контаминираних предмета, најчешће играчака у дечјим колективима", рекла је др. Марис гостујући у "Блиц ДАН".
Клиничка слика БРНУ вируса
Клиничка слика укључује повишену температуру и осип који се јавља у устима, на длановима и табанима.
"То је непријатно обољење. Када дете има ранице у устима, одбија да једе, па се препоручују хладни напици и терапија како би се избегле секундарне инфекције", додаје др. Марис.
У вртићима на територији Београда тренутно нема алармантног броја оболелих, а епидемиолошка ситуација је стабилна.
"Тренутно немамо потребе за паником," напомиње др. Марис, додајући да се БРНУ вирус региструје током целе године, али највише случајева бележи се у јуну и јулу, што је необично с обзиром да је тада мање деце у колективима.
Родитељи се позивају да, уколико примете осип код своје деце, одмах потраже лекарску помоћ.
"Не могу родитељи сами да поставе дијагнозу, али чим изађе осип, морају се јавити лекару. Ово обољење је више непријатно него што је опасно", каже др. Марис.
Превенција је кључна за сузбијање БРНУ вируса, каже др Марис. Добро прање руку, пребрисивање и дезинфекција површина и играчака су основне мере превенције.
"БРНУ вирус, као и сваки други, смањује отпорност организма, па је потребно извесно време након прележане инфекције да се организам опорави", закључује др. Марис.
Србија Данас/Блиц