Чудо у Банату: Једна овца донела на свет пет јагањаца, пресрећни власник једно ће морати да храни на цуцлу
У околини Конака има доста неискоришћених пашњака, а тренутно десетак домаћинстава увећава стадо
Стадо Милете Бенића из Конака, са више од двеста оваца, ових дана је увећано за пет јагањаца. Изненађење је то што их је ојагњила једна овца. То банатско газдинство је међу малобројнима које гаји расу бергамо, па ће принове оставити за даљу селекцију, извештава РТС.
ШТА СЕ СВЕ МЕЊА У ВОЈВОДИНИ? У Новом Саду биће изграђена Палата правде, модернизација судова
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА СРПСКЕ ПЧЕЛАРЕ: Објављени услови конкурса, обезбеђено 25 милиона
ПЉУШТЕ КАЗНЕ: Инспекција у Суботици чешљала угоститељске објекте
За природно јагњење пресудна је била генетика, наводи власник Милета Бенић. Деда ових петоро јагањаца увезен је из Аустрије у село Кукујевце, где је дао прво потомство. Проблем је што овца може да othrani највише четири јагњета, па је једно морало на вештачку исхрану. Изненађење је што је рекордерка расе бергамо.
- Зна се да романовска овца хоће да ојагњи два, три, па и четири. Али бергамо овца никада до сада није ојагњила пет живих јагањаца. У просеку на две овце три сигурно јагњета, а неки пут и четири. То је тако, а можда је у питању и сама паша, јер наш Конак је богат са пашњацима. Сваки дан се трудим да мењам пашњак - објашњава Милета Бенић, овчар из Конака.
У околини Конака има доста неискоришћених пашњака, а тренутно десетак домаћинстава увећава стадо.
- Моји су планови да заснујем овце што више могу. До сто, двеста комада. Узимам близанце јагањце и храним их на цуцлу. Тако да већ имам тридесетак - наводи Жељко Пунгул из Конака.
Произвођачи највећу зараду имају од продаје јагњади. Тренутно је килограм живе мере од 250 до 300 динара. Да би добили подстицаје државе морају да уматиче грла.
- Да би било квалитетно приплодно грло, мора да има познате бар две претходне генерације. Значи да се две године прати производња. У току свих тих година произвођач је дужан да Основној служби пријави сваку промену на газдинствима . каже Гордана Олајић из PSS Кикинда.
Министарство је и за ову годину одредило исте подстицаје за овчаре као и лане - по уматиченом грлу 7.000 динара и 2.000 динара за тов јагњади.