"ТО ЈЕ РАЗЛОГ ЗАШТО ЈЕ ОМИКРОН НАПРАВИО КАТАСТРОФУ У ЈУЖНОЈ АФРИЦИ" Огласио се др Шеклер о "процулером" истраживању
Према његовим речима, рађена су испитивања у Хонг Конгу, на тзв. култури органа.
Вирусолог и микробиолог др Миланко Шеклер изјавио да је информација да је омикрон сој десет пута слабији од делта варијанте непотпуна.
ОГЛАСИО СЕ КРИСТИЈАН ПОСЛЕ ВЕСТИ ДА ЈЕ ТЕШКО РАЊЕН: Упутио жестоку поруку на Фејсбуку (ФОТО)
ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ОШТРИЈИХ МЕРА ЗА ПРАЗНИКЕ? Др Кон: Против сам дочека, тражићу ковид пропуснице 24 сата
ДЕТАЉНА ПРОГНОЗА ЗА НАРЕДНИХ 10 ДАНА: За викенд драстичне ПРОМЕНЕ, а ево шта нас чека од понедељка
Према његовим речима, рађена су испитивања у Хонг Конгу, на тзв. култури органа, што значи да узмете део бронхиола и део плућа и те делове органа одржавате у животу у лабораторијским условима и на тој култури здравих органа убацујете вирус и гледате како се он понаша, или како оштећује тај део органа, микроскопски.
- Тај рад није још званично објављен, али је због озбиљности ситуације с пандемијом ковида-19 ипак процурео у медије. Добијени подаци су показали да се омикрон сој умножава 70 пута више, односно брже у трахеји, тј бронхиолама, док се у плућима умножава 10 пута спорије од делте - објаснио је др Шеклер.
Истиче да управо ти подаци објашњавају фантастичну моћ преносивости омикрона, јер се тај сој 70 пута брже шири у бронхилама, у које улази ваздух који дишемо.
Али, напомње он, битнија је функција плућа, тј размена кисеоника у алвеолама, а ту се омикрон умножава мање од делта соја.
- Ту је објашњење зашто већина у Јужној Африци која се јавила с омикроном није имала потребу за додатним кисеоником, као што је то био случај с делтом - каже Шеклер.