"ЈЕДИНИ ЦИЉ ЈЕ ДА НЕМАМО ОБОЛЕЛИХ" Др Кисић о паду броја заражених и да ли постоји НАДА У КОЛЕКТИВНИ ИМУНИТЕТ
Она је нагласила да је епидемиолошка ситуација у Србији и даље нестабилна.
- Нико од нас није априори за најрестриктивније мере, него за оне које у датом моменту могу да дају највише ефекта и донесу највише добробити - рекла је јуторс епидемиолог и заменица директора Инситута "Батут" др Дарија Кисић Тепавчевић.
СТАЈЕМО ЛИ КОРОНИ НА РЕП: Први пут после месец дана без умрлих у Новом Пазару
Из Краљева стижу алармантни подаци: Ово су два НОВА СИМПТОМА короне!
"ВИРУС ДОШАО У МУТИРАНОМ ОБЛИКУ, ОВО ЈЕ МНОГО СУРОВИЈЕ И ИНТЕЗИВНИЈЕ" Др Вучинић проговорила о новом лицу КОВИДА
Према њеним речима, затварање градова није се показало добро у многим деловима света, "то није било ни у вандредном стању код нас".
- У сваком случају, прати се на сваком нивоу епидемиолошка ситуација и гледа се шта се све може урадити. Ако гледате превентивне стратегије широм света, оне су са минималним нијансама свуда исте - рекла је др Дарија Кисић Тепавчевић.
Она је нагласила да је епидемиолошка ситуација у Србији и даље нестабилна.
- Битно је нагласити, и ако не бележимо силазни тренд, с обзиром да имамо одређени број дана у којима је позитивних изнад 300, видимо да није дошло до експлозивног даљег пораста. Потребно је извесно време да видимо силазни тренд, стагнација или блажи пораст или пад јесте нешто што нам говори да смо на добром путу. Ови бројеви указују на значајну раширеност и трансмисју вируса и више него икад морамо да дамо сви све од себе - истакла је др Кисић Тепавчевић.
"Тренутне мере су ефикасне"
Говорећи о тренутним епидемиолошким мерама које су на снази у нашој земљи др Ксић Тепавчевић је истакла да су оне и те како ефикасне.
- У ово време је читав свет очекивао да ће вирус да се понаша као и сви други који се преноси на овакав начин. Видимо да се то није десило. Са друге стране, вратили смо се у животне токове и сви размишљали о јесени. Нису ове мере ништа ново, и маска и дисцтанца је несто што знамо од самог почетка, само што нам сада показује велики број испитаника у различитим земљама света да су ове мере и те како ефикасне - појаснила је она и да примењивање ових мера није тешко.
Када је реч о старосној структури оболелих, др Кисић Тепавчевић истиче да млађа популација није осетљивија.
- Они се само више излажу вирусу, зато је сада више заражених међу млађом популацијом. Око 65 одсто заражених је старости од 20 до 59 година, то директно показује која је то популација која најмање превентивних мера примењује, али и даље остаје оно да уколико се инфицијара особа старија од 65 година са хроничним обољењима да је вероватноћа и компликација, као и смртни исход већа. Млађи имају веће шансе да изађу као победници - рекла је она.
Када ћемо имати пад оболелих?
На питање када очекује пад новооболелих, др Кисић Тепавчевић је рекла да је једини циљ да немамо уопште оболелих.
- Сваки нови дан имамо потврђених пар стотина нових случајева. Узимамо у обзир и да асимптоматски који и не знају да су имали котнтак да их има вишеструко више. Да не примењујемо мере и да нисмо увели овакве мере сигурно би број био вишеструко већи. Стагнација исто показује да примењујемо превентивне мере у значајном проценту и апелујем на све да прихвате да су они неопходна карика у овој борби да не можемо да успемо ако свако од нас не преузме ову улогу. Сада имамо стагнацију, у наредним данима очекујемо прво постепени пад, али једини циљ је да немамо уопште оболелих - рекла је она.
Говорећи о чекању на резултате теста, докторка је рекла да су приоритет пацијенти са симптомима и индикацијама болести.
- Последњих дана имамо највећи број тестираних икада. Повећани захтеви броја особа које имају клиничке индикације, приоритет су они са симптомима и индикацијама да се уради тест. Разумемо потребе тестирнаја и на личи захтев. Некад само и због тога што смо уплашени желимо да се тестирамо. Било је одређених застоја у неком периоду од 6. до 9. овог месеца. Било је периода у затоју у неким деловима лабораторије. Тестова имамо, сваке недеље бар два пута стижу додатне количине тестива. Јако је битно схватити да све особе које су имале симптоме, које су захтевале хоспитализацију су примљене у болницу - истакла је др Кисић Тепевчевић.
Вера у колективни имунитет ипак постоји?
Она је истакла да има охрабрујућих података и када је реч о имунитету и антителима.
- Прати се концентрација заштитних супстанци у нашем организму, код особа које су прележале болест показало се да не долази до пада титра антитела након три месеца као што је показано у неким другим истраживањима. То је мали узрок, али јесу охрабрујући подаци јер грађење колективног имунитета ће представљати значајну бријеру за даље ширење вируса. Открвен је и значајан број аисмптоматских случајева, а имају антитела и сада су заштићени. Колико год асимптоматски случајеви представлајју опасност за даље ширење епидемије са аспекта колектвиног имунитета можемо рачунати да нас пет до 10 пута има више - рекла је она.
Докторка је и посебно нагласила да никако не треба узимати лекове „на своју руку“ јер се може створити резистенција на проузроковаче болести и ни случајно не треба превентивно узимати лекове јер "сви ти лекови имају одређене индикације и контраиндикације и нежељене ефекте, а да ли је могуће да је неко прележао, а да није имао симптома - могуће је".
Враћа ли се публика на трибине од септрембра?
Она је одговорила и на питање да ли је могуће да се публика врати на трибине од септембра.
- Не могу да схватим да је публика на утакмицама нешто што је најхитније и најпрече у овом моменту. Зависи од епидемиолошке ситуације, где је било омогућено постојала су правила како и ко треба да се понаша када су се утакмице играле. Ја сам једном рекла да је значајно смањење ризика било то што су се карте продавале online јер се негде видело да су места на билетрницама биле узрок ширења. Да ли сте видели неког да чека у реду и да стоји послушно? Када су прављене препоруке које и дан данас постоје, то је стриктно било дефинисано, да укупан број улазница треба да буде број седишта подељен са два. Да свако друго место буде попуњено са обрасцима понашања - подсетила је она.
КРИТИЧНА УПАЛА ПЛУЋА И КОРОНА, А ТЕСТ НЕГАТИВАН: Јанковић указао на главне кривце за разбуктавање вируса!
У СЛУЧАЈУ КОЛАПСА ЗДРАВСТВЕНОГ СИСТЕМА У СРБИЈИ, СТИЖЕ КАРАНТИН: Све зависи од нас и наше дисциплине
КОЛИКО СУ НАМ ВАЖНЕ БОРБА И ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОРОНЕ? Предраг Кон дао одговоре на питања
ВИРУС ДОСТА РАШИРЕН, ЈЕР СУ У СТАЛНОМ КОНТАКТУ С НЕКИМ: Они ретко оболевају, али највише преносе корону
ПРЕВЕНТИВА КОЈА МОЖЕ ДА ВАС СПАСИ ОД КОРОНЕ: Ово су рецепти да избегнете заразу