ЈЕДИНИ ДОКАЗАНИ ПРОСТ МАНЕВАР КОЈИ ПОМАЖЕ КОД КОРОНЕ: Положај тела од виталног значаја за преживљавање
Када пацијент када легне на стомак, гравитација учини своје да се задњи делови плућа полако отварају, и онда се боље вентилирају
Број оболелих од ковида 19, нажалост, не пада, иако смо очекивали да ће годину дана откако је регистован први оболели пацијент у Србији ситуација бити другачија.
Ванредна епидемиолошка ситуација у Војводини: У једном граду чак трећина свих новозаражених!
НЕСТАО БИВШИ ФУДБАЛСКИ ТРЕНЕР ИЗ ШАПЦА: Аца је изашао из куће и више се није вратио, породица моли за помоћ
"ОРГАНИЗАТОРИ КОРОНА ЖУРКИ ДА ПРОВЕДУ ДАН НА ИНФЕКТИВНОЈ" Лончар: У наредних пет до седам дана ПРЕКИНУТИ све контакте
Ковид болнице се пуне, чему умногоме доприноси непоштовање мера, а лекари који се даноноћно боре у "црвеној зони" сведоче да је пацијенте оболеле од ковида 19, нажалост, могуће изгубити за само сат времена.
Командант ковид болнице ВМЦ Карабурма, пуковник доцент Иво Удовичић објаснио је да је једино што доказано помаже прост маневар - лежање на трбуху.
- Нажалост, имамо доста гојазних који не могу да леже на трбуху, а имамо и доста оних који нису научили да леже на трбуху - каже пуковник Удовичић и додаје:
- А то је важно, јер промене које се дешавају на плућима углавном захватају периферију и задње доње делове који су врло витални за дисање и за размену гасова.
Он објашњава да када пацијент када легне на стомак, гравитација учини своје да се задњи делови плућа полако отварају, и онда се боље вентилирају.
- То је најбоља перфузија, најбољи проток крви је кроз те делове плућа. Јер, ту где долази кисеоник треба да буде добро прокрвљен да би се размена у гасовима добро обављала - истиче пуковник Удовичић.
Према његовим речима, виши делови плућа се одлично вентилирају, али немају добру перфузију, немају добар проток крви.
- Зато су наши средњи, нижи делови плућа, они који су вишефункционални. У овој болести они прво страдају. Зато ми окрећемо пацијенте што више на трбух. Једино што је доказано да помаже - истиче пуковник Удовичић и додаје:
- Све остало, антивирусни лекови - ништа није доказано. Крвна плазма? Није доказано. Бројни радови о томе постоје у свету, а ништа није доказано за крајњи исход болест. Негде постоји само мала назнака да можда скраћује боравак у болници један до два дана. Али нема доказа - закључује пуковник Удовичић.