ЈЕДИНИ СРПСКИ ГРАД КОЈИ ЈЕ БИО РЕПУБЛИКА! Слобода је трајала само 65 дана, и даље се чува дух тог времена (ФОТО)
На данашњи датум широм бивше СФРЈ прослављао се Дан младости један од тадашњих највећих празника којим се обележавао и Титов рођендан.
Сећање на маршала и доживотног председника Јосипа Броза и након неколико деценија живи у граду на Ђетињи где је почетком Другог светског рата управо он донео слободарски дух.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/25/titodanmladosti.jpg?itok=vU-S259f)
ТАКТОВЕ ОВЕ ПЕСМЕ ЦЕЛА ЈУГОСЛАВИЈА ЗНАЛА ЈЕ НАПАМЕТ: Хиљаде младих на данашњи дан славило је рођендан Јосипа Броза Тита (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/04/30/profimedia-0128741097.jpg?itok=JMul3aoD)
ГДЕ СУ И ШТА РАДЕ ТИТОВИ НАСЛЕДНИЦИ: Један је механичар, други гурман на деду, а трећи се суди са остатком породице
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/05/05/tito.jpg?itok=9yjeXl0D)
ОД ВАРДАРА ДО ТРИГЛАВА: Дан младости – шта крије слет, штафета и прослава Титовог рођендана
- Ужице је једини град који се може похвалити да је својевремено био република и то само захваљајући врховном команданту партизанских одреда. Читавих 65 дана потрајао је слободарски дух, јер Ужичка република живела је од 24. септембра до 29. новембра те ратне 1941. године. Јосип Броз Тито је имао своју собу у којој је радио. Према сведочењима људи који су тада овде боравили направили смо идентичан распоред који чува дух тих времена. У соби се налазе Титов лични сто, телефон и кревет - каже Горан Новаковић, историчар и кустос у Народном музеју у Ужицу, где је 2016. године урађена јединствена поставка под називом "Ужичка република".
Иако је постајала само два месеца Ужичка репубила оставила је дубок траг у нашој историји. Бројни су путници намерници који још увек нису заборавили Титову Југославију, па долазе у музеј да виде како је то изгледало некад. Међутим, чести гости су и припадници млађих генерација који наоружани причама очева не заобилазе Ужице.
- Туристи нам најчешће стижу из Словеније, они су поприлично југоносталгични. Занима их како је република функционисала и како су изгледале аутентичне ствари из тог периода. Ниједна екскурзија нас не заобилази, а чини ме се да су ђаци поприлично упознати са историјом из тог периода. Нема тог детета које не зна ко је био Тито - рекао је историчар Народног музеја у Ужицу.
Ако се одлучите да обиђите ужички музеј и закорачите у времеплов који ће вас вратити у ратне године, моћи ћете да видите и аутентично оружје које су партизани и производили и користили у исто време, њихове униформе, али и макету оклопног воза који је чак био блиндиран и бомбе му нису могле ништа.
Ужичка репубила престала је да постоји након битке на Кадињачи, када су Немци успели да сруше српско упориште и уђу у Ужице. Партзанске снаге тада су се склониле у Санџак и одатле наставиле своју јуначку борбу против окупатора.