КАКО ДА ОЈАЧАТЕ ИМУНИТЕТ? Морате послушати ове САВЕТЕ др Тиодоровића како бисте оснажени УЖИВАЛИ у пролећу!
Доктор Тиодоровић саветује да ових дана једете и пијете ово како бисте заштитили себе и ојачали имунитет
Бројним узрочницима болести наш организам је свакодневно изложен од рођења, а давно је утврђено да у рату с насртљивим вирусима, бактеријама и гљивицама правилна исхрана има неспорно важну улогу. Састојци намирница које се нађу у нашем тањиру треба да подржавају рад имуносистема, који је главна заштита од сезонских инфекција; муке могу да олакшају и ако нас закачи корона.
Незаборавна путовања за Ускрс и 1. Мај! ТОП 5 ПОНУДА: Најбоље цене омиљених дестинација Срба
ШОК ВРЕМЕ! БЕОГРАД ЋЕ СЕ УСКОРО ЗАБЕЛЕТИ: Ђорђе Ђурић открио и да ли можемо да очекујемо НАЈТОПЛИЈЕ лето у историји
УСПЕХ ИМУНИЗАЦИЈЕ У СРБИЈИ: Прву дозу вакцине примило скоро 2,6 милиона грађана Србије
За одржавање здравља или лакше елиминисање узрочника болести макро и микро нутријенти, али и фитохемикалије су изузетно важни. Сви они треба да прођу кроз наш пробавни систем, који је, с обзиром на површину, највећи градитељ имунитета у организму. Зато уопште нису празне приче да треба да уносимо, посебно ових дана када корона поново узима данак, што више витамина и минерала.
Где их има највише, шта нам је још преко потребно, чему посебно треба да посветимо пажњу и шта треба да одбацимо, саветује нас проф. др Бранислав Тиодоровић.
- Обликовање здравих прехрамбених навика сигуран је пут ка осигурању јачег имунитета. Обавезно свакога дана конзумирајте здраву храну, не прескачите оброке, нека буду свежи, здрави, појачајте исхрану како бисте ојачали имунитет да би се организам изборио са вирусом - казао је Тиодоровић.
Пијаце су се разбудиле с пролећем, све што нам је потребно може се наћи на тезгама сељака.
- Свакодневно треба уносити воће и поврће, храну богату витаминима. Не треба потцењивати ни зимницу, кисео купус и туршија обилују витамином Ц, који је у овом тренутку јако важан; верујем да је многи још имају у шпајзу. Залажем се за то да га, као и друге витамине и минерале, треба уносити природним путем, односно здравом и бираном исхраном, а заобилазити брзу храну - рекао је епидемиолог.
За борбу против вируса важно је јести и месо.
Све више се говори о томе да треба конзумирати бујон од костију бар два пута недељно, јер је најбољи извор колагена, протеина који је битан за нормалан рад гастроинтестиналног тракта. Наиме, када се колаген разложи, формира се желатин, борац против алергија (такође нас нападају ових дана) и осетљивости цревног тракта на алергене. Садржи додатне аминокиселине које имају антиејџинг ефекте, делују снажно на јачање имунолошког система.
У риби, џигерици, јајима, печуркама, житарице, сиру и рибљем уљу има витамина Д. У овом периоду још увек је оправдан унос суплемената витамина Д.
Припрема оброка такође је важна.
- Свеже воће и поврће потребно је добро опрати, а главни оброци би требало да буду кувани и спремљени у вашој кухињи. Ако идете на посао, понесите оно што сте ви спремили.
Када једете, морате добро да сажваћете сваки залогај хране како би се што боље сварила у гастроинтестиналном тракту. Сваки залогај жваћите бар 30 пута, храна ће се натопити са довољно дигестивних ензима, који олакшавају варење. Неће се осећати ни надутост у стомаку."
Шта још треба да послушамо?
- Поред правилне исхране, свакако треба одржавати хигијену, а ако неко има симптоме болести, мора да остане код куће, мирује - заштитиће и себе и друге."
ЕВО КАКО МОЖЕТЕ ДОДАТНО ДА ОЈАЧАТЕ ИМУНИТЕТ: Саветујемо да редовно конзумирате зелени чај јер има много здравствених предности. Стимулише сагоревање масти, делује освежавајуће на централни нервни систем и умањује тескобу, што нам је преко потребно после заиста напете зиме, а уједно помаже јачању имунитета. Антиоксиданси у зеленом чају (полифеноли) ефикасно се боре против инфекција, које никако да скинемо са дневног реда, с короном на челу. Спречавају и развој других обољења, захваљујући њему кожа и коса постају мекше и сјајније... Зато попијте сваког дана бар две шоље, јер катехини које садржи су јачи од витамина Ц и Е! Предност је што, и када одстоји, задржава благотворне супстанце. Можете да конзумирате и суплементе који садрже зелени чај: подстичу производњу антибактеријских протеина у крви, аминокиселине повећавају капацитет гама и делта Т-ћелија, које се боре против штетних микроорганизама, елиминишу токсине...
Савет за родитеље:
Будите узор: Једите сву храну коју желите да једу и ваша деца. Ако дете не воли неку храну, припремајте је и даље и покажите како у њој уживате. Доћи ће тренутак када ће је и оно заволети.
Укључите дете у припрему хране: Покушајте заједно да оброке учините лепим за око, пустите током јела музику коју ваше дете воли, добро решење је и да организујете шведски сто с разноликом, шареном храном, дете ће хтети скоро све да проба и унеће више хранљивих састојака.