ЈЕСЕН НАС ЈЕ "ПОЧАСТИЛА" БРОЈНИМ РЕСПИРАТОРНИМ ИНФЕКЦИЈАМА: Како предупредити корону и колико је битан витамин Д?
Боље ћемо контролисати болести ако сагледамо организам и направимо корекције његових активности: на првој линији одбране од опаке короне и других инфекција су здрава храна и одсуство стреса.
Корона хвата залет, а јесен и нестабилно време "почастили" су нас и бројним другим респираторним инфекцијама. С оним блажим још некако и можемо да се изборимо, проћи ће за неколико дана. Услов је да останете код куће, пијете чај, лимунаду, једете лековиту пилећу супу по бакином рецепту. Али како предупредити или залечити опасни ковид 19? Доказано је да је за борбу организма против вируса корона кључно јачање имуног система, подсећа читаоце Лене наш познати имунолог, проф. др Борислав Каменов. То ћемо учинити помоћу витамина Д, цинка, селена и избацивањем токсина из организма: - Треба да употребљавамо маске и дезинфекциона средства, али то нас не спасава сто одсто. Ако се не подигне имунитет, организам ће и с малом количином вируса да се разболи.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/26/94404973_10221606257414630_3910314891168186368_o.jpg?itok=kEe-74ZN)
БЕОГРАД ОБОРИО СВЕ РЕКОРДЕ: Застрашујуће бројке у српској престоници, корона букти и у осталим градовима
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/11/116430003_10222549793402440_1282234765648327080_o.jpg?itok=2lV4Nrkx)
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: Инфицирано рекордних 3.536, а преминула 21 особа!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/11/94580665_10221605920126198_2485068326573703168_o.jpg?itok=ioddVY4N)
СУТРА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Уводе се нове мере због експлозије короне?
МАЊАК СЕ МОЖЕ НАДОКНАДИТИ Посебно се говори о улози витамина Д у борби против коронавируса.
- Када витамин Д нападне вирус, остварује се превентивна улога организма и спречава се оболевање. Наиме, витамин решава проблем на самом почетку и разбија мембрану вируса.
Летос је било важно излагати се сунцу, шта сада да радимо? - Интеракција са окружењем и излагање сунцу је било веома важно јер смо подстицали развој витамина Д, који убија ћелије вируса при уласку у организам. Сада можемо да га надокнадимо конзумирајући јаја, свињску маст и рибу из северних мора.
Да ли је то довољно? - Биће још сунчаних дана, у овој ситуацији витамин Д се може обновити и изласком на терасу, у двориште...
Мањак витамина Д се може надокнадити и препаратима. Шта треба да користимо уз витамин Д? - Витамином Д смирујемо систем, омогућавамо да буде мало толерантнији - поправљамо стање у ћелијама тако да оне не умиру зато што су се отровале од хране, него да исправе грешку. Цинка и селена код нас у храни нема, али постоје препарати који то све имају у прилагођеним дозама, а важни су и пробиотици за оне који имају проблем с надимањем.
ПРЕПОЗНАЈТЕ ПРАВИ ПРОБЛЕМ На шта још треба да обратимо посебну пажњу? - Ниједан витамин и активност не могу да заштите људе од короне ако не воде рачуна и сачувају се од излагања вирусу.
Превенција подразумева и дистанцу и појачану хигијену и умерени тренинг. Ако се и поред тога разболимо?
- Једно је добити вирус, а друго како се изборити с њим, што људи често мешају. Појединци имају вирус и немају симптоме, неко има благу, а неко најтежу симптоматологију. Све је то повезано са имунитетом и његовим адекватним одговором. Треба знати и да не треба претеривати с јачањем система јер претеран одговор може да нам нанесе штету, да прекорачи одбрану организма и убије нас.
А како да знамо да нам је имуни систем ослабио?
- Може се препознати по неким специфичним проблемима, попут главобоља, честих алергија, као и проблема са исхраном. Важно је препознати прави проблем и отклонити га на време.
СИМПТОМИ СВЕ ГОВОРЕ Да бисте сазнали да ли вам недостаје витамин Д, најсигурније је да дате крв на анализу. То не могу сви себи да приуште јер у лабораторијама кошта око 2.000 динара, али је добра вест да на основу појединих симптома можете да потврдите или одагнате своје сумње. Ако се знојите појачано (и кад нисте физички активни) и имате (углавном) температуру 37 степени Целзијуса, а нисте закачили вирус или се прехладили, могуће је да вам недостаје витамин Д. То је случај и ако сте исцрпљени, осећате слабост и поред тога што се редовно одмарате, "пуцају" вам мишићи, боле вас кости, осећате хроничне болове. Недостатак овог витамина може да убрза и појаву остеопорозе или погорша стање особа код којих је дијагноза већ постављена. Срећом, студије указују да узимање суплемената помаже у бољој контроли покрета мишића, а код старијих од 60 година смањује ризик од падова и повреда за 20 одсто. Све то се одражава на ваше расположење, а хроничан мањак витамина Д води и у депресију утичући на поједине хормоне и регије у мозгу. Ако осећате неки од ових симптома, савет је да се обратите лекару у дому здравља, он ће вас упутити како најбоље да превазиђете ове проблеме и које дозе овог витамина да узимате.
НАМИРНИЦЕ КОЈЕ ГРАДЕ ИМУНИТЕТ
- Риба из конзерве
- Сок од поморанџе
- Млеко (пуномасно, обрано или делимично обрано)
- Јогурт
- Бадемово млеко
- Говеђа или телећа џигерица
- Жуманце
- Шитаки печурке
- Тврди сиреви
- ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ!
У примени витамина Д, баш као и свему другом, треба имати меру. Ако претерате, повећате унос који вам је саветовао лекар, доћи ће до накупљања калцијума у организму, што може да оштети бубреге. Повраћање је такође један од симптома превеликих доза, као и повећана потреба за мокрењем.