ЈЕЗИВА ТРАГЕДИЈА СРПСКЕ ПОРОДИЦЕ: Отац убио мајку, па изашао из затвора - остале трауме за три живота, а бол за њом вечна
Затвор га није "научио памети".
Многе жене губе главу од руке супружника с којим живе у кући, а много њих усмрти бивши партнер, који не схвата и не жели да прихвати да је веза готова. Као у случају убијене Ане И. из Ваљева. Како помоћи жени која има проблем са насилником, оним за ког знате да нема наде да ће да се промени, код ког насиље само јача и све је горе, а жртва не зна шта ће и куда ће.
Можда је најлакше рећи и саветовати "пријави га". И шта онда? Одсели се и започни нови живот? Нестани без трага као у филмовима? Децу за руку и код родитеља? Како спречити насилника који има забрану приласка, кад и сами надлежни кажу да се она поштује, али само до онда до кад важи?! Шта кад забрана истекне? Шта ако сте пријавили полицији и ништа? Шта ако немате где, а нисте сигурни ни које су вам опције? Има ли у вашем месту сигурне куће? Има ли на овом свету места довољно сигурног да се склоните од некога ко не жали свој живот да би одузео туђи?
"ОН ЈЕ ПРАВИ ПСИХОПАТА" Језива сведочења пријатеља убијене Ане из Ваљева, живот јој се од раскида претворио у пакао
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ БАЈЕ (19) ИЗ БОГАТИЋА: Побегао са малолетницом (15), предали се полицији држећи се за руке
Много питања, а одговори штури. Отићи у сигурну кућу, побећи на први знак насиља, одселити се далеко...
Закон о спречавању насиља у породици који је почео са применом 1. јуна 2017. године предвиђа и план индивидуалне заштите за сваку жртву. Како су раније адвокати истицали, капацитети за индивидуалну процену ризика су мали, а неким адвокатима је та ставка закона и потпуно непозната. Како су истицали, показало се да хитне мере забране приласка и удаљавања потенцијалног извршиоца кривичног дела, на њега, а и на друге особе које то нису, делују врло иритабилно.
Закон је почео да се примењује када су институције биле "испрепадане" због два убиства жена у центрима за социјални рад.
Како је у коментару на текст написао један читалац кога су медији позвали да се јави и исприча детаљнију причу, његову мајку је усмртио његов отац. Насиље алкохоличара је трпела цела породица, деца, али и баба и деда.
- Моја мајка је трпела језиво насиље од мужа, мог оца. После сваке пријаве, бивало је горе. Тада је за казну тукао и њене родитеље и нас децу. Закључавао је, није излазила из куће, дворишта по годину дана. Пријавила га је много пута, пријављивали смо га сви, деда, баба, ми деца. Све је то радио јер је био алкохоличар - написао је овај читалац.
- На крају је маму убио, добио је 20 година јер је био пијан, олакшавајућа околност!? После 16 година је изашао, добио помиловање. Немамо контакт - пише читалац.
Још једна потенцијална трагедија која чека да се деси је друга жена осуђеног убице. Затвор га није "научио памети".
- Чујем да тако пролази и његова друга жена, пријављује га, али он живи слободно. Плашим се да ће и ту јадну жену убити. То су трауме за три живота, а бол за мајком вечна - наводи овај читалац своју причу.
Најмање 22 жене током 2020. године убио је партнер или други члан породице, а у још пет случајева постоји сумња да се ради о фемициду. Седам жена убијено је ножем, пет секиром, три пиштољем, три су пребијене до смрти, једна је убијена аутоматском пушком, једна активирањем бомбе, док су две жене убијене на друге начине.
Од почетка ове године до сада у Србији је, у породичном насиљу, настрадало девет жена.