ЈОШ ЈЕДНА ПОШАСТ ХАРА СРБИЈОМ: Др Ана о стварима које БОЛЕ све нас
Професорка Ана Митровић Јовановић о разлозима спонтаног прекида трудноће и прегледима које треба обавити
Број спонтаних побачаја последњих година се знатно повећао. Узроци су многобројни и један од њих јесте лош спермограм мушкарца, али није реткост да велики број спонтаних побачаја остане енигма, на коју никада не добијемо одговор.
Професорка др Ана Митровић Јовановић, начелница дневне болнице ГАК "Народни Фронт", објашњава за због чега се губитак трудноће најчешће дешава, које прегледе је потребно обавити и да ли овај проблем може да се спречи.
Код старијих ризик до 35 одсто
Према нашим искуствима, код пацијенкиња млађих од 35 година очекује се и до 20 одсто побачаја у раној трудноћи, каже професорка Ана Митровић Јовановић.
- Тај проценат се годинама не мења, али је порастао број побачаја код жена старије животне доби, након 38 године. Он се креће и до 35 одсто. То је последица и већег броја процедура вантелесне оплодње - објашњава она.
Генетика и природна селекција
Спонтани побачаји најчешћи су у раној трудноћи, али могу да се десе и током каснијих недеља.
- Губици трудноће у раном периоду код младих пацијенткиња, најчешће су нека врста припродне селекције лошег ембриона, или лоше деобе самог ембриона. То може, али не мора бити условљено генетиком. Проблем генетике се чешће дешава код старијих пацијенткиња, где је због животне доби квалитет јајне ћелије лош - каже професорка.
Од алкохола до лошег спермограма
Узрок може да буде стање мајке, сам плод, последица нежељених ефеката лечења, али може и заувек да остане непознат.
- Губитак трудноће може бити последица лоших животних навика као што су пушење, неправилна исхрана, конзумирање алкохола и наркотика, екстремни физички напори, поремећен срчани ритам. Све то утиче на лошу плацентацију и стварање постељице током трудноће. Млади су склони да замене ноћ за дан, што ствара проблем са хормонима мелатонина и кортизола. С обзиром на све већи удео мушкараца са лошим спермограмом губитак трудноће може бити последица и лошег спермограма мушкарца.
Два или више побачаја захтева протокол
Посебно је значајно и захтева испитивање уколико је пацијенткиња имала два или више побачаја, објашњава начелница.
- Постоје тачни протоколи шта она и партнер треба да ураде од анализе. Уколико се понови спонтани побачај, минимум два или више, такву пацијенткињу третирамо и испитујемо под дијагнозом секундарног стерилитета, јер она нема проблем да затрудни, али има проблем јер се плод не развија или побаци - каже докторка.
Контрола циста и миома
Због свега тога, најбоље је обавити превентивене прегледе пре планирања трудноће, како би се побачаји спречили.
- Важно је да жена пре трудноће оде на преглед и провери да ли можда постоји нека аномалија, миом, тумор, оштећења грлића, синдром полицистичних јајника, preddijabetes, хипертензија, обољење штитне жлезде или инфекције. Постојање тромбофилије не треба доказивати пре планирања прве трудноће, осим ако је раније било проблема или када се зна да постоје генетске предиспозиције за тромбозу.