"ЈОШ УВЕК СТРАХУЈЕМО ОД НАТО БОМБИ" Мештани села код Ивањице нису мирни иако је од бомбардовања прошло двадесет година
Иако је од НАТО бомбардовања прошло преко двадесет година, мештани ивањичког села Осоница сматрају да и даље нису потпуно безбедни.
Војни објекат који се налази на брдо званом Наочари био је бомбардован, а житељи тврде да се на том тлу још увек налазе средтсва која нису експлодирала и представљају опасност за здравље и безбедност.
Хотели у Грчкој – Оаза хедонизма по најповољнијим ценама
Шта је УЗРОК рекордних врућина овог лета? Природни ФЕНОМЕН је главни КРИВАЦ што смо се нашли у центру ТОПЛОТНОГ ТАЛАСА
ДИРЉИВЕ ФОТОГРАФИЈЕ ИЗ НИША И НОВОГ САДА: Дека показао младима како љубав не зна за године (ФОТО)
ЗАБРИЊАВАЈУЋА СТАТИСТИКА: Сваки пети средњошколац конзумира дрогу у Србији, док сваки седми дилује
- Те мартовске вечери седели смо у дворишту, чули смо прво ненормалан звук, као да се пробија звучни зид. Тог тренутка у целој Ивањици нестало је струје и тада је одјекнула прејака детонација. Небо се није видео, око касарне је био дим а из њега избијала ватра. Јасно нам је било да је погођен војни објекат и да од њега није остало ништа. Прва ракета која је пала, погодила је право у центар и све сравнила, а касније је падало још неколико које су погађале наоколо - казао је Драгојло Гавриловић, мештанин села Осоница.
Само пуком срећом није било жртава. Према речима мештана хангари са нафтом били су испражњени, а војска није била на положају.
- Када закорачимо око касарне не осећамо се безбедно. И дан данас се плашимо да са тракторима уђемо у наше њиве, а да не активирамо неку касетну бомбу. Проблем је што тај терен још увек није испитан детаљно, како би се ми осетили сигурније када пролазимо. Треба поставити таблу и назначити да је део територије опасан, често тим путем пролази механизизација, бројни мештани ту имају имања - додао је Гавриловић.
Он каже да су осим страха, последице бомбардавња и много далекосежније.
- Страхујемо да су се ти отрови од последица бомбардовања сливали у долину Ивањице и да је због тога у наредним годинама осам људи оболело од рака, а касније су и преминули - каже Драгојло.
Бомбе су оставиле кратере на ивањичким брдима, а од војног објекат остале су само голе зидине, ровови, искривљена капија и можда по неки неексплодирани пројектил.