КАДА ГРМИ СА ОВИХ МЕСТА СЕ ОБАВЕЗНО СКЛОНИТЕ! Ово су црвене зоне у Београду, а ево шта никако не треба да радите
На сајту Сектора за вандредне ситуације су написана детаљна упутства како да поступате.
У последњих месец дана на територији општине Младеновац догодила су се три удара грома приликом којих су изгорели стамбени објекти, а последњи од њих се догодио јутрос.
И током данашњег дана у Србији ће бити променљиво и нестабилно са чешћом појавом кише, пљускова и грмљавина.
СЛЕДЕЋА НЕДЕЉА ДОНОСИ НАМ ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ: Температуре се нагло мењају, овог датума стиже ОБРТ
НОВА ДОЈАВА О БОМБИ У ПАЛАТИ ПРАВДЕ: Суд се празни, све странке и запослени напуштају зграду
МУП ИЗДАО ХИТНУ МОЛБУ ГРАЂАНИМА: Ако сте их видели ЗОВИТЕ ПОЛИЦИЈУ - сумња се да су опасни и наоружани
Интензивније падавине очекују се у првом делу дана, и то у северним, западним, централним и источним крајевима Србије, саопштио је Републички хидрометеролошки завод.
На сајту Сектора за вандредне ситуације су написана детаљна упутства како да поступате и која места да избегавате у случају олује пропраћене громовима (погледајте даље у тексту).
Опасност од грома је присутна где год да се налазите на отвореном, али је ипак знатно већа на местима која су поред воде или у шуми.
Нема сигурне заштите
Међутим, сигурна заштита од грома не постоји, што се односи и на громобране јер је пракса показала да громови и поред тога ударају у објекте и на отвореним теренима, наравно са мањом вероватноћом.
Громобрани су ипак најбоља заштита, а на појединим објектима, где громобрани постоје, они могу да заштите и мањи простор око њега.
Удар грома има своје канале дуж електричних линија сила и он се празни тамо где се "намерачио": у земљу, објекат или човека.
Зато не треба стајати на највишем објекту у околини близу њега. Не треба бити ни на отвореном простору као ни близу појединачног дрвећа.
Најсигурније је у самом граду, јер громобрани на зградама могу да заштите околину, али опасност и ту постоји, па је најбоље да се потражи затворени простор.
Избегавајте туширање и контакт са електричним уређајима
Ипак, и то није довољно те у затвореном простору треба избегавати туширање, контакт са фиксним телефоном, електричним уређајима и утичницама јер муња која удари у електрични вод може да се пренесе даље кроз инсталације.
За грмљавину је везано доста сујеверја, па се тако верује да када први пут у години чујете гром, треба да се ваљате по земљи да вас не би болела леђа. А оно што никако није сујеверје нити глупост, иако је многи тако третирају, јесте чињеница да када грми треба искључити електричне апарате из струје.
Искључите уређаје
Удари грома и чести нестанци струје кваре уређаје, а некада могу и потпуно да их униште. Многи ипак не знају да напон струје који пролази кроз кућу није увек исти - дешава се да скаче и пада, а на те скокове умногоме утиче и удар грома.
У већини Европе, па и код нас, стандардни напон је 220 волти, а удар грома може да ослободи напон од чак неколико милиона волти, што значи да уколико гром удари негде у близини ваше куће, или у саму кућу, остаћете без електронских уређаја који не могу да издрже толики напон.
Једини начин да то спречите је да када чујете овакве најаве невремена, просто искључите све апарате из струје. И још једна битна ствар је да, уколико останете без струје никако не укључујете уређаје чим се она врати. Треба да сачекате макар неколико минута како би се напон стабилизовао.
Како да препознате опасност
Ако нисте у прилици да пронађете адекватно склониште када напољу почне да грми, а осећате да вам трнци пролазе телом или се коса накострешила, велика је вероватноћа да ће вас у том тренутку погодити гром.
У таквим ситуацијама би требало само да чучнете што је ниже могуће пребацујући тежину тела на ножне прсте, како би што мање били у контакту са толом.
Како поступути у случају олује и удара грома
Опасност за време олуја прети од веома јаких ветрова, јаких и обилних падавина, удара грома и могућег града.
За време јаких олуја потребно је предузети следеће мере уколико сте у затвореном простору:
- обезбедите све објекте који могу да одлете услед јаког ветра или обилне кише и изазову материјалну штету или повреде грађане;
- обезбедите прозоре и спољна врата и затворите сва унутрашња врата;
- избегавајте контакт са кухињским и купатилским славинама, радијаторима и другим металним предметима, будући да судобри проводници.
- Уколико сте на отвореном, следите следећа упутства:
- склоните се од било каквих високих структура (јарбола, стубова, торњева) и имајте у виду да је сигурно растојање једнако висини структуре;
- избегавајте високе конструкције, високо дрвеће, ограде, телефонске каблове и електричне водове;
- покушајте да пронађете заклон у згради или у аутомобилу, а ако то није могуће, седите на земљу;
- избегните стајање у близини зграда или аутомобила у које не можете да уђете као у заклон;
- уколико сте у шуми, заштитите се испод грана ниског дрвећа – никада немојте стајати испод високог дрвећа на отвореном простору;
- избегавајте границу између шуме и отвореног простора, радије уђите у шуму;
- избегавајте отворена поља, врхове брда и планина, обале, јаркове или друга влажна места;
- не прелазите преко воде, не пливајте;
- немојте држати кишобран или друге металне проводне предмете у рукама (штапове за голф, штапове за пецање и слично);
- избегавајте да будете у близини металних објеката, бицикала, опреме за камповање и слично;
- немојте стајати усправно, чучните или се макар сагните , не додирујући земљу рукама, а ако сте у групи држите растојање од 5 метара између себе.
- Уколико се нађете у аутомобилу за време јаке олује:
- зауставите аутомобил поред пута даље од електроводова и дрвећа које може пасти на аутомобил;
- останите у аутомобилу и упалите позициона светла док не прође олуја;
- затворите прозоре и не додирујте металне предмете у аутомобилу;
- избегавајте поплављене путеве.
- Удаљеност од олује можете проценити кроз следеће кораке:
- израчунајте време између севања и грома у секундама;
- израчунато време поделите са три како бисте израчунали удаљеност олује у километрима.
Ова удаљеност је индикативна јер се олује могу појавити веома брзо изнад ваше области. Предузмите све што је неопходно пре него што олуја захвати ваше подручје. Упамтите, сва поменута правила повећања сигурности могу само умањити ризик од потенцијалне штете и губитака. Атмосферска пражњења су опасна, непредвидљива и сигурност никада није апсолутно загарантована, наводи се у упуству на сајту МУП-а, Сектрора за ванредне ситуације.
Црвене зоне у Београду
Управо због тога, нека од најпопуларнијих београдских излетишта попут Аде Циганлије и Калемегдана, као и мостови, спадају у "црвене зоне" и локације на којима постоји већа опасност од овакве несреће.
Опасна места у Београду:
- АДА ЦИГАНЛИЈА: Велика површина, без значајних високих објеката са громобранима, доста шуме и отвореног простора и вода
- КАЛЕМЕГДАН: Истурен део града са доста дрвећа
- АВАЛА: Као планина посебно је опасно место приликом грмљавине
- ЗВЕЗДАРСКА ШУМА: Већа надморска висина и шума
- МОСТОВИ: Близина воде, отворен простор
- КЕЈЕВИ: Близина реке, удаљеност зграда...
БОНУС ВИДЕО: Украјински дронови "лове" руске војнике ноћу