"КАДА СЕ МРТАВ ВИРУС УБРИЗГА У РУКУ..." Како кинеска вакцина развија имунитет и шта је разликује од америчке
У Србију данас треба да стигну прве количине кинеске вакцине против корона вируса компаније "Синофарм". Реч је о цепиву Пекиншког института за биолошке производе коју је одобрила Кина, а ево шта се све зна о њој.
Ова прва условно одобрена вакцина за општу употребу у Кини, за коју је председник Србије Александар Вучић истакао је да је "изузетног квалитета и вероватно најскупља", направљена је од самог коронавируса, тачније различитих варијанти које су узете од пацијената из кинеских болница. Назива се и BBIBP-CorV.
СВИ ДЕТАЉИ О КИНЕСКОЈ ВАКЦИНИ КОЈА СТИЖЕ ДАНАС: Колико је ефикасна и како се проверава
СА ИСУСОВИМ ИМЕНОМ НА УСНАМА, ПОГУБЉЕН МЛАД: Данас славимо Светог Гордија, његов живот био је посут трњем
ЈУЖНА МОРАВА ИМ ОДНЕЛА СВЕ СА СОБОМ: Мештани Златокопа БЕСПОМОЋНИ - више породица остало без домова
Како преноси "Њујорк тајмс", она функционише тако што учи имуни систем да прави антитела против САРС-ЦОВ-2 корона вируса. Тело се излаже “мртвим” деловима вируса, тако да се нема ризика да дође до озбиљног одговора организма. Иначе, коришћење неактивних виурса за прављење вакцине постоји још од pedeseth година и у основи су оних протв беснила и хепатитиса А.
Како настаје имунитет
Када се овако "мртав" вирус убризга у руку, њих ће практично прогутати посебни типови имуних ћелија. Оне разлажу вирус на делове које затим избацују на своју површину. Такозване Т ћелије, важни чиниоци имуног система откривају ове фрагете. Оне се активирају и могу да регрутују остале имуне ћеије да пруже одговор на вакцину.
На сцену потом ступају Б ћелије, које се такође везују за делове вируса и активирају се. На исти могу да се закаче и Т ћелије, па се тако стварају антитела, прилагођена облику и површини тих делова вируса, да би их лакше детектовале приликом новог контакта. Имуни систем може да одговори и на инфекцију са живим коронавирусом, јер ће Б ћелије производити антитела која ће се лепити за "уљезе". Она проналазе те такозване шиласте протеине и могу да спрече вирус да уђе у ћелију. Друге вакцине бокирају вирус на другачији начин.
Рок важења
Клиничка испистивања су показала да ова вакцина штити против COVID -19, али нико не може да каже са сигурношћу колико дуго. Могуће је да ниво анитела опада кроз неколико месеци. Али треба имати на уму да имунитет има специјалне ћелије које могу да памте инфомрације о коронавирусу и током неколико година, па чак и деценија. Синофарм вакцина се даје у две дозе у року од 28 дана, а испитивања су показала да је успешно покренула одговор имуног система код 99 одсто пацијената, и то без икаквих озбиљних нежељених ефеката.
Ипак, ова вакцина изазвала је контроверзу будући да је и пре завршене треће фазе испитивања, одобрена хитна употреба и Синофарм је добило скоро милион људи.
Разлике у односу на Фајзер
У односу на Фајзерову и Модернину, па чак и Спутњик-В, које су ефикасне у више од 90 одсто случајева, ни то не звучи нарочито импресивно, међутим кинеска вакцина се суштински разликује од осталих у понуди.
Наиме, једино ова вакцина направљена је по "старом рецепту". За разлику од револуционарних мРНК вакцина, какве су Фајзерова и Модернина и које досад нису тестиране на људима, Синофарм вакцина ради на истом принципу као вакцине против грипа или беснила. Она имуни систем излаже деактивираном вирусу, који не може да се реплицира у телу, али покреће користан имунолошки одговор.
Синофарм вакцину су одобрил Уједињени Арапски Емирати и Бахреин,
Нове количине Спутњика В
Такође, очекује се да стигну и нове количине руске “Спутњик В” вакцине. Уколико одмах наша Агенција за лекове и медицинска средства (АЛИМС) изда дозволу за употребу кинеске вакцине, већ у недељу би са њом могла да почне имунизација здравствених радника који су се изјаснили да желе да приме баш њу. Подсетимо, у Србији су тренутно доступне две вакцине, америчко-немачка “Фајзер-Бионтек”, и руску “Спутњик В” вакцина.
Две кинеске вакцине
Осим кинеске вакцине Синофарм која ће бити понуђена грађанима Србије, постоји и Синовак Biotech која је последњих дана у центру пажње. За њу се у Бразилу испоставило да је ефикасна само 50,38 одсто. И она функционише по сличном принципу као Синофарм - делује тако што имунолошки систем изложи умртвљеним честицама вируса, без ризика од озбиљне реакције на болест.
Неколико земаља, уз Индонезију, Турску и Сингапур, такође су поручиле ову вакцину. Испитивања које је спровео Синовак дала су другачије резултате у различитим земљама.
Прошлог месеца, истраживачи из Турске рекли су да је Синовак вакцина 91,25 одсто ефикасна, док они из Индонезије, у којој је масовна вакцинација започета у среду, кажу да је њена успешност 65,3 одсто.
Ток истраживања:
- Јануар 2020. Синофарм почиње са развојем вакцине
- Јун 2020. Истраживачи објављују обећавајуће резултате истраживања на мајмунима. Нема назнака да ће произвести котраиндикације и да може произвести стварање антитеа и код људи.
- Јул 2020. Фаза 3 почиње у Уједињеним Арапским Емиратима.
- Август 2020. Фаза 3 почиње и у Мароку и Перуу
- Септембар 2020. УАЕ дозвољава хитну употребу вакцине за имунизацију медицинских радника. И Владини званичници је примају.
- Новембар 2020. Шејк Мухамед бин Рашид ал Мактум саопштио је да је примио вакцину
- Децембар 202О. УАЕ даје пуну дозволу за употребу вакцине, саопштивши да је њена ефикасност 86 процената. Истог месеца и Бахреин одобрава употребу вакцине. Крајем месеца компанија Синофарм саопштава да је вакцина 79,34 одсто ефикасна у заштити, због чега је кинеска влада одобрава. Компанија треба још увек да објави резултете треће фазе истраживања.