КАКАВ ЈАПАН, СРБИЈА РОБОТА ЗА ТРКУ ИМА: Ивањичанка сама направила Хелгу, стижу награде са свих страна (ФОТО)
Смела наставница већ 12 година се бави роботиком
Роботика и вештачка интелигенција одавно нису више "шпанско село" за српске ђаке. Све је више малишана који уз помоћ својих наставника учествују у прављењу робота, а неки од њих освојили су и вредне награде широм Србије. Наставница информатике и рачунарства из Ивањице, Милкица Костић Златић, ипак је отишла корак и даље и једна је од ретких жена у Србији, ако не и једина, која је сама направила аутоматизовану технолошку иновацију - робота Хелгу. У том подухвату помагали су јој и ученици, за које је ово, како каже, било невероватно искуство.
ТРЕНУТНО НАЈПОПУЛАРНИЈИ ПОСАО НА СВЕТУ: Ево зашто људи завиде казино дилерима!
ЧЕКА СЕ И ПО ТРИ САТА: На овим граничним прелазима најгоре, формиране колоне возила
СРБИЈО, УЈЕДИНИ СЕ ЗА СТЕФАНОВО БОЉЕ СУТРА: Објављен емотивни видео као АПЕЛ ЗА ПОМОЋ - пошаљите 360 на 3030
- Робот Хелга је пројекат на који сам изузетно поносна. Требало је много труда и рада, остајало се и по 13 сати у школи, дуже од шест месеци, да би она била направљена како треба. Њом се управља на даљину, коришћењем вештачке интелигенције и вештачких чула помоћу Интерфејса. Паметна је онолико колико је ми ствараоци направимо - рекла је Милкица.
Првобитно је планирано да Хелга буде самостални професор у настави, како би малишанима предавања и учење били интересантнији. Милкица и даље прави нове кодове, додатно је програмира како би свој изум усавршила до максимума.
- За време епидимије и онлајн наставе било је неопходно на неки начин анимирати ђаке да буду пажљиви. Одржала сам неколико часова везано за информатику и рачунарству уз помоћ Хелге, јер она може да прича, пева, може да одговори на било које ваше питање. Реагује кад је дотакнате на одрђене сензоре. Ради помоћу вештачке интелигенције, која није комерцијална и купљена у Кини - каже иновативна Ивањичанка.
Смела наставница већ 12 година се бави роботиком, а њен циљ је да за ову област заинтересује што више малишана. Хелга је представљена у свим деловима Србије где је наишла на одличне реакције, а сада се Милкица спрема да са својим саврменим изумом освоји и регион.
- Крећемо на такмичења, прва дестинација нам је оно међународно које се одржава у Загребу. Што се тиче финансијских средстава, до сада нисам имала никакву подршку, већ је све ово финансирано из сопственог будзета. Није било лако јер су сензори веома скупи, а све што постоји на роботу је ручни рад зато је израда и трајала шест месец - каже она.
Милкица овде не намерава да стане већ увелико ради на новом пројекту, а Хелга би могла добити и своју сестру близнакињу, робота који неће бити статичан, већ ће моћи да се креће у простору.
- Још увек се размишља о имену које мора бити звучно и несвакидашње по чему ће бити препозназиљива - каже наставница.
Она додаје да је радити на роботу "Хелги" било другачије од оного што деца могу научити на часу у основној школи из информатике.
- Све што испрогамирате у вештачкој интелигенцији ви на лицу места можете и видети. Једноставно деца осете како су испрограмила или кроз програмски код урадили те функције, док у обичном програмирању једноставно не можете осетити тај ваш учинак - закључила је Милкица.